Vzniká v Česku pod pláštíkem protikorupčních organizací soukromá tajná služba s cílem uchopit politickou moc? Tato představa dnes minimálně znepokojuje skutečné zpravodajce. A bývalý šéf rozvědky Karel Randák, nyní investigativec protikorupčního fondu milionáře Karla Janečka, tvrdí, že ho BIS sleduje. I v této souvislosti.
V boji s rozbujelou korupcí je Česko na štíru. Její vyšetřování berou čím dál víc do vlastních rukou různé obecně prospěšné společnosti a fondy. Nejznámější je Nadační fond proti korupci, jehož nejviditelnějšími postavami jsou finančník Karel Janeček a exšéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (tedy zahraniční rozvědky) Karel Randák.
Randák dal dohromady skupinu sedmi lidí z Bezpečnostní informační služby (BIS), rozvědky a URNA, kteří začali pracovat pro fond, a stal se šéfem jeho investigativní sekce. V poslední době na sebe strhl pozornost, když rozdmýchal sérii kauz v pražském dopravním podniku a upozornil na podezřelé zakázky kolem bývalého náměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky. Politikům dělá vrásky na čele.
"Stoprocentně vám mohu říct, že mě BIS sleduje, že jsem monitorován a že to souvisí i s mou činností ve fondu," říká Randák v telefonickém rozhovoru. Při osobním setkání dodává: "Vím, že je na mě v BIS připravován materiál, kterým mi chtějí dát ránu do vazu."
* Vzniká v Česku skutečně privátní BIS z bývalých špionů?
* Jací exagenti se pohybují kolem milionáře Karla Janečka?
* Kam míří vlny Janečkova projektu Pozitivní evoluce?
* Neskrývá se za bohulibou činností protikorupčních neziskových organizací pouhý kalkul s cílem uchopit v zemi politickou moc?
Odpovědi na tyto a mnohé další otázky najdete v aktuálním čísle časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 26. listopadu.