Falešní vnuci připravili seniory o desítky tisíc korun
29.06.2007 13:15 Původní zpráva
„Ahoj dědo! Potřeboval bych půjčit peníze na auto. Nikomu z rodiny to ale neříkej, bude to překvapení.“ Tak mohly začínat telefonáty podvodníků, kteří se snažili vylákat ze seniorů v celé České republice finanční hotovost. Během loňského roku odhalila policie přes tři sta takových trestných činů a pozatýkala 39 lidí.
Za nejvýznamnější odhalenou trestnou činnost tohoto typu považují policisté akci VNUK. Hlavní podezřelý, pětadvacetiletý Robert D., byl za stejný trestný čin odsouzen už v Belgii a byl na něj vydán evropský zatykač. Trestnou činnost organizoval tentokrát z Polska. Plynně však hovořil několika cizími jazyky včetně češtiny. Oběti si vybíral podle křestních jmen, u nichž předpokládal, že patří starším osobám (Libuše, Hilda, Žofie apod.).
V telefonu se vydával za vnuka, který potřebuje půjčit peníze. Pro slíbenou hotovost však po domluvě poslal někoho jiného. Robert D. byl zadržen v březnu loňského roku v Polsku, jeho údajní komplicové v ten samý okamžik v Česku. V rámci akce VNUK bylo prokázáno 63 případů podvodů a krádeží se škodou přes 8 milionů korun.
„Pachatelé jsou obviněni z trestného činu podvodu, krádeže a porušování domovní svobody. Nejohroženější skupinou obyvatel jsou v těchto případech senioři mezi 70 a 80 lety. Bohužel většinou nejsou schopní pachatele popsat ani poznat. Často se také stává, že ze strachu z ostudy v rodině většinu takových případů senioři nenahlásí,“ říká Václav Staněk z policejního prezidia.
S gangy, které využívají důvěřivosti starších občanů, bojují nejen policisté u nás, ale i v dalších sousedních státech. Záminky jsou stejné – předání výhry, výměna či oprava bytového zařízení, prodej zboží, prosby o použití WC, možnost zatelefonování.
Případů rok od roku přibývá. Zatímco v roce 2002 nezaznamenali policisté žádný takový nápad, o tři roky později je evidováno 67 případů této trestné činnosti a tato čísla stále rostou.
„Před několika týdny zavolal mému čtyřiadevadesátiletému tatínkovi nějaký muž. Říkal, že je můj kamarád, dokonce znal i mé jméno. Prý se dostal do potíží a potřebuje pomoc. Lehce tak také zjistil, že tatínek žije v bytě, ač v rámci rodinného domu, sám,“ popisuje podobný případ Miloš Š. „Následovaly telefonáty, že vyhrál od zdravotní pojišťovny peněžitou a věcnou prémii, kterou je potřeba na určeném místě vyzvednout. Jak jsme zjistili na internetu, adresa byla falešná. Cílem bylo vylákat z rodinného domu mou studující dceru, aby byl tatínek jediný, kdo zůstane v domě. Museli dokonce dům sledovat, protože když zjistili, že dcera neodešla, volali znovu. Prý by si měla pospíšit, jinak to nestihne. Podobné podezřelé telefonáty se opakovaly i v dalších dnech,“ vypráví Miloš.
Ilustrační foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.