Falešný ekonom z muzea si odpyká jedenáct let

Domácí
3. 10. 2016 10:24
Obžalovaný ekonom Vladimír Prokop.
Obžalovaný ekonom Vladimír Prokop.

Falešný ekonom Vladimír Prokop, jenž se na útěku z vězení nechal zaměstnat v Národním zemědělském muzeu, neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS). Jedenáctiletý trest vězení za zpronevěru 9,6 milionu korun je tak definitivní. NS podnět odmítl v létě bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil v internetové databázi.

V dovolání Prokop zpochybňoval zejména mimořádné zvýšení trestu nad běžnou sazbu. Přiznal recidivu, ovšem okolnosti případu nepovažuje za natolik závažné, aby to vyžadovalo zvýšený trest. Ani možnost nápravy není podle obhajoby snížená.

NS ovšem zdůraznil, že se Prokop opakovaně dopouštěl majetkových trestných činů, naposledy dokonce v době útěku z výkonu trestu. "Tohoto protiprávního jednání se navíc dopustil přesto, že mu byly opakovaně ukládány citelné tresty, proto se možnost nápravy obviněného dá považovat za ztíženou, a to zejména při uvážení, že předchozí výkon nepodmíněného trestu odnětí svobody neměl na obviněného žádný výchovný vliv," stojí v usnesení.

Prokop začal v muzeu pracovat v lednu 2014 jako hlavní ekonom. Místo získal pod cizí identitou a se zfalšovaným vysokoškolským diplomem. Pravý majitel ukradených dokladů byl zadlužený, a tak za Prokopem do muzea překvapivě dorazilo několik desítek oznámení o exekuci.

Ředitelka s ním kvůli tomu sepsala dohodu o ukončení pracovního poměru. Pak ale odjela na dovolenou a falešný ekonom začal postupně převádět peníze z účtu muzea na účet své známé, která je vybírala a hotovost mu předávala. Po návratu z dovolené si ředitelka všimla nestandardních plateb, takže při pokusu o další výběr peněz zadržela Prokopovu známou policie.

Muž byl v minulosti pětkrát trestán za různé podvody a zpronevěry. Sedmiletý trest dostal za zpronevěru deseti milionů korun Českobratrské církve evangelické. Pracoval tam jako vedoucí ekonomického oddělení a připravil církev o příspěvky od zahraničních dárců, které byly určeny na opravy kostelů a na charitativní akce. Peníze utratil za auto, byt pro matku a drahé dárky pro svou přítelkyni.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman

Další čtení

ilustrační foto

Pěšky do školy! V Česku začala tradiční výzva pro školy, školáky i rodiče

Domácí
15. 9. 2025
ilustrační foto

Provozovatelé elektrokoloběžek to nevzdávají. Chtějí jednat o svém zákazu

Domácí
Aktualizováno: 15. 9. 2025 14:13
ilustrační foto

Vězni se budou moci nechat vyšetřit pomocí telemedicíny. Pomůže to a ušetří

Domácí
15. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ