Gajdůšková: <span>Když Klaus nepodepíše,</span> vezmeme mu pravomoci

Domácí
14. 10. 2009 14:15
Václav Klaus chce nyní záruku neprolomitelnosti Benešových dekretů.
Václav Klaus chce nyní záruku neprolomitelnosti Benešových dekretů.

Senátorka Gajdůšková chce převést pravomoci Klause na premiéra.Odebereme prezidentovi pravomoce, říká místopředsedkyně senátu za ČSSD Alena Gajdůšková. Vadí jí jeho kličky před podepsáním Lisabonské smlouvy. V případě, že Václav Klaus po kladném rozhodnutí Ústavního soudu nepodepíše reformní dokument Evropské unie, pokusí se zlínská senátorka převést jeho pravomoce na premiéra Jana Fischera. Věří, že politickou podporu pro tento krok získá. "Už to nebude o lhůtách," řekla v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

Podle místopředsedkyně senátu jí to umožní článek šedesát šest Ústavy České republiky. Ten mimo jiné říká: „Nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon předsedovi vlády."

Před několika měsíci jste mluvila o tom, že chování prezidenta Václava Klause směrem k Lisabonské smlouvě by bylo možné kvalifikovat jako velezradu. Teď některý zahraniční tisk spekuluje, že prezident tuto smlouvu stejně nepodepíše. Pokusíte se tedy prezidenta prohlásit za velezrádce?

Je to sice možnost, kterou ústava dává, ale to je samozřejmě neprůchozí. Parlament má ale v rukou druhý nástroj. Pokud by pan prezident nemohl ratifikovat Lisabonskou smlouvu, protože má nějaké vnitřní překážky, tak by parlament České republiky si musel prosadit to svoje. To znamená, že článek 66 Ústavy hovoří o tom, že nemůže- li prezident vykonávat svůj úřad. Je ten výkon přenesen na premiéra, v některých kompetencí na předsedu Poslanecké sněmovny. Pokud se týká mezinárodních smluv, tak tyto kompetence jsou přenesené na premiéra České republiky a je k tomu potřeba usnesení obou komor Parlamentu.

ČTĚTE TAKÉ: Die Welt: Klaus vodí EU za nos, ale Lisabon podepíše
                        Topolánek si myslí, že Klaus Lisabon podepíše

Opravdu se o to pokusíte?

Pokud Ústavní soud shledá soulad Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem a pan prezident nadále bude říkat, že ji nemůže ratifikovat, že má nějaké překážky, pak budu iniciovat tato usnesení.

Pokud tedy Ústavní soud kladně posoudí Lisabonskou smlouvu. Kolik dáte prezidentovi času, aby ji podepsal?

Už to nebude o žádných lhůtách. Pan prezident se poté musí vyjádřit, zda ratifikační podpis připojí, nebo nepřipojí. Pokud ne, jsem připravena to iniciovat.

Václav Klaus chce nyní záruku neprolomitelnosti Benešových dekretů.Už jste případnou podporu tohoto plánu projednávala s dalšími senátory, či poslanci? Je to přeci jen dost závažné rozhodnutí.

V této chvíli ale musíme všichni počkat na výrok Ústavního soudu. Já jsem přesvědčená o tom, že vzhledem k tomu, že o Lisabonské smlouvě rozhodly více než ústavní většiny obou komor, moje usnesení by bylo průchozí oběma komorami. 

Takže si myslíte, že byste podporu napříč stranami skutečně našla?

O tom jsem hluboce přesvědčena. Jde o základní principy demokratického státu, tak jak jsou formulovány Ústavou.    

ČTĚTE TAKÉ: Lisabon: Klaus vládě garance nedá, řekl Jakl 
                        Rakušané odmítají Klausovy požadavky k Lisabonu

Co říkáte na poslední kroky prezidenta? Ten chce do Lisabonské smlouvy zahrnout i záruku neprolomitelnosti Benešových dekretů.

Pan prezident zkouší něco, na co nemá u nás kompetenci. Jeho kompetence byla tu smlouvu dojednat, nebo ji nechat dojednat. V této chvíli už nemůže klást další podmínky. Navíc v Lisabonské smlouvě je doloženo, že majetkové záležitosti jsou v jurisdikci členských zemí, takže ten problém na kterém to staví, je tam vyřešen.

Foto: Jan Zatorsky, Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ