Die Welt: Klaus vodí EU za nos, ale Lisabon podepíše
14.10.2009 12:30
Požadováním garancí kvůli Benešovým dekretům před dokončením ratifikace lisabonské smlouvy vodí český prezident Evropskou unii za nos, poznamenal dnes v komentáři německý deník Die Welt. List se domnívá, že českému prezidentovi ovšem docházejí argumenty a že nakonec reformní smlouvu podepíše. Klausův požadavek narazil na příkré odmítnutí v Bavorsku.
"Český prezident Václav Klaus vodí politickou elitu v Evropě za nos cirkusovou manéží," píše Die Welt v komentáři s titulkem "Jako v cirkuse". EU nyní "tančí, jak Klaus píská", dodal deník s poukazem na to, že na summitu EU na konci října se budou šéfové evropských vlád zabývat hlavně požadavky českého prezidenta.
"To možná nebude hvězdná hodina evropských dějin, ale je to rozumné. Protože Klausovi pomalu docházejí argumenty. Když EU splní jeho požadavky a český Ústavní soud smlouvu téměř současně ohodnotí jako zákonnou, bude na něm spočívat nesmírný tlak. Klaus pak podepíše. Je sice hráč, ale není politický sebevrah," je přesvědčen Die Welt.
Zrádná čeština
V příspěvku svého pražského zpravodaje ale stejný list na jiném místě tvrdí, že Klaus byl zřejmě dávno rozhodnut lisabonskou smlouvu nepodepsat. Kromě informace britského listu The Times, který v úterý citoval údajný Klausův nedělní slib nepodepsat, informuje Die Welt o údajném Klausově prořeknutí z 18. února. Tehdy lisabonskou smlouvu schválila velkou většinou Poslanecká sněmovna a Klaus byl prý o výsledku hlasování informován uprostřed rozhovoru se saským ministerským předsedou Stanislavem Tillichem.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek si myslí, že Klaus Lisabon podepíše
Klaus nemá mandát, křičel Holanďan na Hradě
"Klaus tehdy podle výpovědí svědků rozhovoru nervózně zasyčel: 'Stejně to nepodepíšu'. Česky. Klaus zapomněl, že čeština není pro rodilého Lužického Srba Tillicha překážkou, a tak mohli jeho spolupracovníci později příběh roznést," píše deník.
Nečekaný manévr
Podle nejmenovaných zdrojů listu v zákulisí na podepsání smlouvy tlačí také Varšava a Washington. Podle dnešního vydání deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) se ještě před irským referendem z počátku tohoto měsíce v Bruselu šuškalo, že Klaus je sice euroskeptik, ale také muž, který respektuje procesy ve své vlasti. Z toho prý čišela naděje, že reformní smlouvu podepíše, jakmile Ústavní soud odstraní poslední překážky. Poslední "úhybný manévr prezidenta" prý nikdo nečekal.
"Optimisté mezi bruselskými dálkovými diagnostiky prezidentovy duše se od té doby upínají k nové pracovní hypotéze, že Klaus po přitakání Irů hledá způsob, jak svou křížovou výpravu proti evropské reformní smlouvě dovést ke konci se zachováním tváře. Neboť tomu, že Klausovi jde skutečně o právní bezpečnost vůči případným německým majetkovým žalobám v Sudetech, v Bruselu nikdo nevěří," dodal FAZ.
Klausovy požadavky vyvolaly pozdvižení zejména v Bavorsku, kde žije nejpočetnější komunita někdejších sudetských Němců a bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se cítí být jejich patronkou. Bavorská ministryně pro evropské záležitosti Emilia Müllerová (CSU) prohlásila, že Klaus podniká "zoufalý a průhledný pokus ratifikaci lisabonské smlouvy dále protahovat".
Bavorská ministryně sociálních věcí Christine Haderthauerová (CSU) prohlásila, že brát EU do "zajetí Benešových dekretů", které tvoří podle političky "základ pro vyhnání pošlapávající lidská práva více než tří milionů sudetských Němců", by poškodilo vážnost unie uvnitř i navenek.
"Nacionalista a Antievropan" Klaus
Místopředseda Evropské komise Günter Verheugen jmenovaný za německou sociálnědemokratickou stranu (SPD) zase tvrdí, že Klaus mohl otázku možných majetkových nároků sudetských Němců nastolit jen díky tomu, že ji v Německu údajně držela při životě CSU. Ta totiž ze sebe po mnoho let dělá "hlásnou troubou radikálních postojů sudetoněmeckého landsmanšaftu", poznamenal eurokomisař v rozhovoru pro deník Tagesspiegel.
Zároveň však Verheugen zdůraznil, že nezná žádného experta, jenž by pokládal Klausův právní názor týkající se Charty základních práv EU a případných majetkových nároků vysídlenců za správný.
ČTĚTE TAKÉ: Barroso: Není v zájmu Česka oddalovat Lisabon
Lisabon: Klaus vládě garance nedá, řekl Jakl
Mluvčí sudetských Němců a europoslanec za CSU Bernd Posselt odmítl Verheugenovy
výtky jako "absolutně nepřijatelné" a zdůraznil, že sudetští Němci stáli vždy v čele procesu usmíření. Jestliže někdo zastává radikální pozice, pak je to podle Posselta "nacionalista a Antievropan" Klaus.
Foto: Reuters, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.