Gazdík: Liberečtí starostové musejí zvážit, zda jsou s námi

Domácí
19. 10. 2012 17:40
Gazdík chce se Starosty pro Liberecký kraj hovořit o jejich spolupráci se STAN.
Gazdík chce se Starosty pro Liberecký kraj hovořit o jejich spolupráci se STAN.

Jen, co Starostové pro Liberecký kraj (SLK) sestaví povolební koalici, čeká je další jednání. Tentokrát s nimi bude hovořit šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík. Chce, aby se SLK rozhodlo, zda se STAN bude spolupracovat v celostátní politice, nebo ne.

Starostové pro Liberecký kraj kandidovali v letošních krajských volbách samostatně - bez STAN a TOP 09. Vyplatilo se - v regionu zvítězili, zatímco TOP 09 a Starostové pohořeli. Nastává otázka, jak to bude se spoluprací Gazdíkových starostů a SLK dál. "Starostové pro Liberecký kraj se musejí rozhodnout, jestli chtějí být součástí i celostátní politiky, nebo chtějí být jenom krajskou stranou. To je na jejich rozhodnutí. Obě věci mají svoje výhody a nevýhody. Není ale možné využívat celostátní politiku, když se nám to hodí, a pak v krajských volbách, když se nám to nehodí, se od celostátní politiky distancovat. To nepovažuji za morální a slušné," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Petr Gazdík. SLK teď podle něj stojí na křižovatce. "Je na nich, aby se rozhodli, jestli chtějí dál pokračovat a být naší odnoží v Libereckém kraji a tím pádem nekandidovat v celostátních volbách, nebo nějakým způsobem ovlivňovat celostátní politiku. To je na jejich rozhodnutí," dodal.

O budoucnosti spolupráce chce s nimi Gazdík hovořit hned, co SLK sestaví v krajském zastupitelstvu koalici. "Po ustavujícím zasedání zastupitelstva budou mít Starostové pro Liberecký kraj nějaký sněm. Jsme domluveni s Martinem Půtou (předseda SLK - pozn. red.), že mě na ten sněm pozvou a tam si ty vztahy vyjasníme. Řekneme si, jak oni to chtějí dále, jak my to chceme dál," objasnil další postup on-line deníku TÝDEN.CZ Gazdík.

Jak to bude dál

Gazdíkovo ultimátum - buď všechno, nebo nic - se moc prvnímu místopředsedovi SLK Michaelu Canovovi nelíbí. Domnívá se, že regionální politiku by si SLK mohlo dělat samo a ve volbách do parlamentu by mohlo kandidovat společně se STAN a TOP 09. Takový postoj nepovažuje za nemorální. SLK totiž dosud TOP 09 a STAN prý pouze pomáhalo a nic moc z toho nemělo. "Kdyby v roce 2010 nebyli v komunálních volbách na Liberecku na kandidátce starostové, tak by TOP 09 nezískala žádný mandát," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Nezavrhuje ani možnost, aby se SLK osamostatnili od STAN úplně a kandidovali i v celostátních volbách zvlášť. "Ale prioritou je pro nás regionální politika," zdůraznil. Příští týden v pátek se prý starostové Liberecka neformálně sejdou a možná i projednají další postup. Osud spolupráce obou starostovských hnutí prý záleží na dalším jednání i podle šéfa SLK Martina Půty. Ten zároveň figuruje jako předseda krajského výboru STAN v Libereckém kraji. Napětí mezi oběma hnutími mírní. "Teď je pro nás prioritou sestavení koalice v kraji. Všechno ostatní přijde na pořad později. Ale je jasné, že nějaké vyjasnění vztahů je nutné, už kvůli tomu, co tu bylo poslední půlrok," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.

Konflikt starostů

Jak celá situace dopadne, je otázka. Pravdou je, že Canov a Gazdík se navzájem moc nemusejí. Poslední konflikt přišel v pondělí, ve chvíli, kdy Gazdík v televizi prohlásil: "Starostové a nezávislí spolu s TOP 09 se dostali do většiny krajských zastupitelstev a v Libereckém kraji dokonce zvítězili." Canova to rozčililo. Gazdíkovi starostové prý totiž před volbami hnutí SLK jen házeli klacky pod nohy - už jen tím, že sestavili s TOP 09 vlastní kandidátku. Teď si zase prý přivlastňují cizí úspěchy. Canov proto žádá po šéfovi CLK omluvu. To ale Gazdík odmítá. "Já se nechci na jejich úspěchu přiživovat. Je to jejich úspěch. Oni v tom kraji čtyři roky tvrdě pracovali," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. Jedním dechem však dodává: "Starostové pro Liberecký kraj jsou odnoží Starostů a nezávislých." Útok Canova, že STAN udělalo na SLK podraz, když sestavili vlastní kandidátku, Gazdík zase odpaluje tvrzením, že SLK se se STAN předem dohodlo, že budou kandidovat s TOP 09, až potom od dohody ustoupilo. "My jsme jim to nezpochybňovali, nekřičeli jsme na ně, neříkali jsme, že je to špatně. Respektovali jsme to, že v Libereckém kraji to dokonce bude vhodné, když ty kandidátky budou dvě - vzhledem k tamním místním poměrům, protože SLK již byli součástí zastupitelstva. Ale my jsme uzavřeli dohodu s TOP 09, že v celé republice půjdeme do voleb jako TOP 09 a Starostové. My jsme tu dohodu dodrželi. Nemůžu souhlasit s panem Canovem, že je to podraz. Já jenom dodržel dohodu, kterou i oni uzavřeli," shrnul Gazdík.

Autor: Karolina BrožováFoto: ČTK

Další čtení

Požár skládky na Rakovnicku likviduje 250 hasičů, platí zvláštní stupeň poplachu

Domácí
22. 4. 2025

O Velikonocích zemřeli při nehodách jen dva lidé, nejméně v tomto století

Domácí
21. 4. 2025
Vizualizace nového společenského a sportovního centra v Prachaticích, které vznikne rekonstrukcí objektů bývalé střelnice.

Z bývalé střelnice v Prachaticích má být sportovní a společenské centrum

Domácí
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ