<span>Havel a Posselt</span> píší do Pekingu

Domácí
31. 7. 2008 13:26
Bývalý prezident České republiky Václav Havel.
Bývalý prezident České republiky Václav Havel.

Bývalý prezident České republiky Václav Havel.Sedmnáct českých a zahraničních osobností včetně exprezidenta Václava Havla a členů české vlády vyzvalo Mezinárodní olympijský výbor k tomu, aby zajistil v Pekingu úplnou svobodu informací. Mezinárodní apel se vztahuje i na olympioniky.

Podle signatářů veřejného dopisu by olympionici měli vyjádřit podporu lidem, kterým čínská vláda upírá jejich práva. Informoval o tom dnes výbor Olympic Watch.

Dopis podepsali mimo jiné jihoafrický nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu, aktivista čínského hnutí za demokracii Wej Ťing-šeng, francouzský filozof André Glucksmann, ministři české vlády za zelené Martin Bursík a Ondřej Liška, poslankyně za zelené Kateřina Jacques a několik europoslanců - mimo jiné německý Bernd Posselt, známý zastupováním zájmů sudetských Němců, britská baronka Emma Nicholsonová či Jana Hybášková.

"Obáváme se, že by se olympijské hry v Pekingu mohly stát jen velkolepým divadlem, které odpoutá pozornost mezinárodního společenství od porušování lidských a občanských práv v Číně a v dalších zemích s výrazným vlivem čínské vlády," uvádějí signatáři v dopisu, v němž se odvolávají i na olympijskou chartu.

Olympic Watch je organizace, která byla založena v roce 2001 v reakci na rozhodnutí uspořádat olympiádu v Číně. Její předseda Jan Ruml je pod nejnovějším apelem také podepsán. Posláním Olympic Watch je monitorovat situaci na poli lidských práv v Čínské lidové republice před olympijskými hrami a vést kampaň, která by dosáhla pozitivních změn v životě tamních lidí.

Doporučí čínské vězně k adopci

Olympic Watch také chystá kampaň, v níž se obrátí na jednotlivé olympijské týmy včetně českého a doporučí každému konkrétního čínského vězně svědomí k "adopci". Podrobnosti o kampani zveřejní v pátek.

Na nedodržování lidských práv v Číně upozornila nejnověji například americká Sněmovna reprezentantů. Přijala rezoluci, proti níž se dnes Čína ostře ohradila. Čínské ministerstvo zahraničí kritizovalo i prezidenta George Bushe za úterní setkání s čínskými disidenty. Považuje to za vměšování do čínských vnitropolitických záležitostí.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ