Sedmnáct českých a zahraničních osobností včetně exprezidenta Václava Havla a členů české vlády vyzvalo Mezinárodní olympijský výbor k tomu, aby zajistil v Pekingu úplnou svobodu informací. Mezinárodní apel se vztahuje i na olympioniky.
Podle signatářů veřejného dopisu by olympionici měli vyjádřit podporu lidem, kterým čínská vláda upírá jejich práva. Informoval o tom dnes výbor Olympic Watch.
Dopis podepsali mimo jiné jihoafrický nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu, aktivista čínského hnutí za demokracii Wej Ťing-šeng, francouzský filozof André Glucksmann, ministři české vlády za zelené Martin Bursík a Ondřej Liška, poslankyně za zelené Kateřina Jacques a několik europoslanců - mimo jiné německý Bernd Posselt, známý zastupováním zájmů sudetských Němců, britská baronka Emma Nicholsonová či Jana Hybášková.
"Obáváme se, že by se olympijské hry v Pekingu mohly stát jen velkolepým divadlem, které odpoutá pozornost mezinárodního společenství od porušování lidských a občanských práv v Číně a v dalších zemích s výrazným vlivem čínské vlády," uvádějí signatáři v dopisu, v němž se odvolávají i na olympijskou chartu.
Olympic Watch je organizace, která byla založena v roce 2001 v reakci na rozhodnutí uspořádat olympiádu v Číně. Její předseda Jan Ruml je pod nejnovějším apelem také podepsán. Posláním Olympic Watch je monitorovat situaci na poli lidských práv v Čínské lidové republice před olympijskými hrami a vést kampaň, která by dosáhla pozitivních změn v životě tamních lidí.
Doporučí čínské vězně k adopci
Olympic Watch také chystá kampaň, v níž se obrátí na jednotlivé olympijské týmy včetně českého a doporučí každému konkrétního čínského vězně svědomí k "adopci". Podrobnosti o kampani zveřejní v pátek.
Na nedodržování lidských práv v Číně upozornila nejnověji například americká Sněmovna reprezentantů. Přijala rezoluci, proti níž se dnes Čína ostře ohradila. Čínské ministerstvo zahraničí kritizovalo i prezidenta George Bushe za úterní setkání s čínskými disidenty. Považuje to za vměšování do čínských vnitropolitických záležitostí.
Foto: Jan Schejbal