Havel nám chybí, řekl Sting a poslal peníze. Na gobelín

Domácí
20. 11. 2012 16:43
Václav Havel.
Václav Havel.

Vytvoření velkého gobelínu na počest bývalého prezidenta Václava Havla, který bude odhalen 9. prosince na pražském letišti, zaplatili legendární hudebníci Bono, The Edge ze skupiny U2, Peter Gabriel, Sting a Yoko Ono. Gobelín navrhl český umělec Petr Sís a stál 1,5 milionu korun. Umělci jej podpořili, protože tím chtěli Havlovi vzdát hold.

Umělci, kteří podporují organizaci Amnesty International, jsou pozváni i na slavnostní odhalení na letišti, účast dosud nepotvrdili, uvedla mluvčí Letiště Václava Havla Praha Eva Krejčí. Artefakt je věnován památce a odkazu Václava Havla. "Jeho vznik inicioval zakladatel organizace Art for Amnesty International Bill Shipsey jménem Amnesty International," řekla.

Tapiserie úctyhodných rozměrů pět krát 4,25 metru bude věnována Nadaci Dagmar a Václava Havlových a vystavena v terminálu 2. Podle dřívějších informací na ní bude Sísova ilustrace Poslední audience, kterou vytvořil pro pamětní vydání Hospodářských novin u příležitosti úmrtí Václava Havla.

Zpěvák Bono z kapely U2. Jeden z mnoha slavných, který přidal na gobelín Václava Havla.Bono podle letiště k významu Havlovy osobnosti uvedl, že jen málo autorů dokáže své psané slovo stvrdit i svými činy. "Cena za službu veřejnosti je vždy vysoká. Děsí mě, když umělec záměrně ignoruje svůj vlastní literární hlas, aby tím sloužil ostatním hlasům, to může z demokracie vytvořit disharmonii. Václav ale díky svému jedinečnému sluchu dokázal ve všem tom hluku najít čistou melodii a inspirovat tak obrovské množství různých lidí," uvedl Bono. Havlův vliv je podle něj patrný "všude kolem nás". Bono a Havel například dlouhá léta podporovali barmskou opoziční vůdkyni a držitelku Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij.

"Václav Havel byl inspirací pro naši skupinu, stejně tak jako pro politiky, básníky a všechny ostatní. Jsme šťastní, že jsme ho mohli nazývat přítelem. Sísův gobelín je určitě dalším důvodem, proč navštívit tak krásné město, jakým je Praha," uvedl prostřednictvím letiště The Edge ze skupiny U2.

"Neúnavné úsilí Václava Havla nás přiblížilo ke světu, který podporuje svobodu a lidská práva pro všechny, proto nám Václav tolik chybí," komentoval Havlův odkaz zpěvák Sting.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Lidé dnes mohou navštívit desítky vodních i větrných mlýnů v Česku

Domácí
10. 5. 2025

Začíná dvoudenní festival inovací, vynálezů a kreativity Maker Faire Prague

Domácí
10. 5. 2025

Centrum Luhačovic na Zlínsku zdobí palmy, které odolají i mrazu

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ