Havel slaví 20. výročí <span>pádu železné opony</span> i koncertem

Domácí
14. 11. 2009 20:25
Bývalý prezident Václav Havel vítá účastníky koncertu.
Bývalý prezident Václav Havel vítá účastníky koncertu.

Zleva Joan Baezová, Lou Reed, Suzanne Vega a Renée Flemingová.Prezident Václav Klaus poděkoval svému předchůdci Václavu Havlovi za všechno, co udělal pro svobodu země. Klaus byl prvním z řečníků na mimořádném koncertu, který uspořádal jeho předchůdce v prezidentské funkci na oslavu dvacátého výročí sametové revoluce.

Program začal vystoupením Suzanne Vega, zpíval také jeden z otců amerického undergroundu a zakladatel slavných The Velvet Underground Lou Reeda a Joan Baez. Na koncertě vystoupila také slavná americká sopranistka Renée Flemingová, kterou doprovodila Pražská komorní filharmonie pod taktovkou svého zakladatele Jiřího Bělohlávka, nebo Joan Baezová. Na závěr slavnostního večer vystoupily všechny pěvecké osobnosti společně.

Havel poděkoval vystupujícím zpěvákům za to, že jeho pozvání přijali. "Jsou to umělci, kteří jsou známi svou svobodomyslností. Byli vždycky na straně svobody a mnozí z nich se s námi solidarizovali i v dobách temnějších. Jak se ukazuje, byli s námi a jsou nám věrni," řekl.

Inspirovali jste svět, řekl Obama

Havlovi vzdali hold prostřednictvím zdravic také dalajláma, Michail Gorbačov, Angela Merkelová, Barack Obama nebo zpěvák Bono Vox. Americký prezident ve videozdravici pobláhopřál České republice a Slovensku k výročí revoluce. "Svou odvahou jste inspirovali celý svět a pomohli k šíření svobody," řekl. Sametová revoluce podle něho nadále inspiruje lidi, kteří o svobodu usilují.


Bývalý prezident Václav Havel vítá účastníky koncertu.Na večerní slavnosti promluvil kromě Havla také současný prezident Václav Klaus, polský myslitel Adam Michnik, francouzský filozof André Glucksmann, někdejší studentský vůdce Šimon Pánek.

Atmosféru roku 1989 připomínaly projekce historických dokumentů, zvláštní osvětlení a svíčky.

Klaus chválil Havla

Klaus ve svém proslovu na koncertě k 20. výročí sametové revoluce ocenil ústřední roli exprezidenta Havla v událostech roku 1989 a poděkoval mu za ni. "Pro mne je jedna věc jistá. Události, které se staly před dvaceti lety, jsou spjaté s jednou osobou a to je můj předchůdce v prezidentském úřadě Václav Havel," řekl Klaus a vysloužil si za to nadšený aplaus.

Je podle něj jasné, že se dále povedou spory o to, zda to byly více vnitřní či vnější faktory, systémové problémy nebo role jednotlivců, co způsobilo pád komunismu, nic to ale prý nemění na tom, že revoluce je spojena s osobou Havla.

Americká písničkářka Joan Baezová - ikona protestního hnutí 60. let.Klaus, který na Pražském hradě žádnou akci k 17. listopadu nepořádá, pochválil také charakter Havlovy oslavy revoluce. Je podle něj dobře, že v Česku volíme "méně okázalé akce", které se týkají bezprostředně těch, kteří "u toho tehdy byli". Takový způsob je mu prý milejší než "grandiózní akce", jako byly oslavy pádu zdi v Berlíně.

Klaus zároveň zdůraznil, že systémová změna v roce 1989 dosáhla svého cíle a dnes žijeme ve svobodné společnosti. "Teď už je převážně na každém z nás, jak se uplatníme a tuto šanci využijeme," řekl.

ČTĚTE TAKÉ: "Lidé, bděte!" Havel varuje před novou tváří totalit 

Koncertu v mezinárodním duchovním centru Pražská křižovatka předcházela série debat s osobnostmi. Zúčastnila se jich například bývalá šéfka americké diplomacie a česká rodačka Madeleine Albrightová, britský dramatik českého původu Tom Stoppard, polský antikomunista Michnik, či britský politolog Timothy Garton Ash. Z českých osobností vystoupil místopředseda Senátu Petr Pithart a filozof Jan Sokol. 

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ