Proti výstavbě
Hejtman: V Brdech by měla zůstat nedotčená příroda
27.03.2015 13:45 Aktualizováno 27.03. 14:26
Středočeský kraj je proti nové výstavbě v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy, která počátkem příštího roku vznikne na území rušeného vojenského újezdu. Na tomto území by měla zůstat nedotčená příroda, řekl během čtvrteční konference o budoucnosti Brd v Příbrami středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).
Podle hejtmana je potřeba si uvědomit, že i v CHKO se dá stavět. "My určitě budeme bedlivě sledovat a budeme omezovat tu činnost, protože si myslíme, že by to mělo zůstat jako nedotčená příroda," uvedl hejtman.
Vojenských objektů, které by se daly využít pro turistickou infrastrukturu, je podle Petery na území nynějšího újezdu málo. Hejtmanství ale přesto nebude chtít, aby vznikala nová zástavba. Petera připomněl, že i z toho důvodu nechtěl, aby území Brd přešlo také pod Plzeňský kraj. "Každý kraj na to může nahlížet jinak. My za naší vlády budeme striktně dodržovat, aby to bylo stabilní území z hlediska životního prostředí," prohlásil Petera.
Problém vidí i v dopravní obslužnosti, příjezdové komunikace jsou podle něj nedostatečné stejně jako parkovací kapacity v obcích na hranici újezdu. Podle Petery je otázka, jak budou tyto záležitosti financovány. "Není vyřešena dopravní obslužnost celého území. Já jsem si to nechal zpracovat a opravdu se jedná o velké peníze a jsem zvědav, jak tuhle věc budeme řešit," dodal.
Vedoucí strašického muzea Středních Brd Martin Lang, další z účastníků konference, ale míní, že dosavadní turistická infrastruktura je na dobré úrovni. Namítl, že střední Brdy by se měly otevřít jen pěší turistice a cykloturistice a veškerý cestovní ruch by se měl odehrávat na okraji dnešního újezdu, nikoli uvnitř. "V řadě obcí a měst už dneska funguje docela slušná turistická infrastruktura, na kterou je potřeba navázat a kterou je potřeba rozvíjet," řekl. Připustil však, že přerod na CHKO nebude jednoduchý. "Domnívám se, že ten přechod úplně plynulý nebude, protože když si člověk vezme, co všechno bude třeba zorganizovat a dát do pořádku, tak si myslím, že ze začátku asi nějaké porodní bolesti budou," poznamenal.
Vojenský újezd se ruší, armáda tím chce ušetřit. Příslušný zákon už schválil parlament a podepsal prezident, platit začne od roku 2016. Ochrana přírody v Brdech má být zaručena právě vyhlášením CHKO.
Dvoudenní konference o budoucnosti Brd v Příbrami se účastní více než dvě stovky diskutujících z řad starostů, zástupců ministerstev, Středočeského kraje, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vysokých škol a odborných institucí. Současné vedení Příbrami na rozdíl od minulého podporuje rušení újezdu. Slibuje si od toho zvýšení cestovního ruchu v regionu a s tím spojený vznik nových pracovních příležitostí. Zároveň usiluje o to, aby správa CHKO Brdy sídlila v Příbrami. Naopak menším obcím na středočeské straně újezdu i vedení Středočeského kraje se odchod vojáků nezamlouval. Plzeňský kraj a tamní obce návrh ministerstva obrany podporovaly.
Mezi obcemi v okolí rušeného vojenského újezdu v Brdech se rozpoutal boj o to, kde vznikne sídlo budoucí chráněné krajinné oblasti, jež má po odchodu vojáků dohlížet na ochranu brdské přírody. Kromě Příbrami se o tuto možnost ucházejí Strašice, Spálené Poříčí nebo Rožmitál pod Třemšínem.
"Pro nás asi bude nejdůležitější, aby to sídlo správy vyhovovalo jak provozně, tak i z hlediska nějakých finančních nákladů jak na pořízení, rekonstrukci, tak na další provoz," řekl během páteční diskuse o budoucnosti Brd v Příbrami Jaroslav Obermajer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.