Politici všude na světě přihlížejí k výsledkům průzkumů veřejného mínění. Ale jen ti slabí politici se dostanou do jejich vleku a nedokážou datům nijak oponovat. To jsou slova Jan Herzmanna z agentury Factum Invenio, který byl hostem chatu serveru TÝDEN.CZ. Vysvětlil také, proč už jeho společnost nebude zveřejňovat stranické preference.
Odpovědi Jana Herzmanna naleznete ZDE.
Factum Invenio působí na českém trhu od počátku 90. let, publikování stranických preferencí a volebních modelů se agentura věnovala osmnáct let.
"Skutečnost, že průzkumy jsou dnes v Česku spíše součástí politického marketingu než informačním nástrojem, je hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli nadále stranické preference nepublikovat," říká majitel společnosti Jan Herzmann.
Přitom podle Herzmanna nebývá vliv zveřejňování výsledků výzkumů veřejného mínění tak velký, jak si občas politici a média myslí. "Všude na světě - kromě diktátorských režimů - přihlížejí politici k výzkumům. Silní vůdci jim dokáží oponovat, slabí se dostávají do jejich vleku," dodal v on-line rozhovoru se čtenáři serveru TÝDEN.CZ.
O tom, že by některé výsledky, které se dostávají do médií z konkurenčních agentur, jež pracují i pro politické strany, byly upraveny podle politického zadání, prý nemá Herzmann důkazy. "Obávám se, že některé výsledky jsou přímo objednány," napsal nicméně na serveru TÝDEN.CZ.
A nebojí se Herzmann, že jeho společnosti klesne renomé? "Existují dokonce klienti, kteří systematicky odmítají spolupráci s agenturami zveřejňujícími preference," odmítá majitel Factum Invenio, že by mu nyní ubylo zákazníků.
ČTĚTE TAKÉ: Factum Invenio: Končíme s odhady politických preferencí
Foto: archiv TÝDNE