Historici: Intervence odstartovala <span>až na třetí pokus</span>

Domácí
20. 8. 2008 19:30
bez popisku 89086
bez popisku 89086

Sovětské tanky obsazují v srpnu 1968 Prahu.Byl to učebnicový příklad, jak si podrobit nepřítele, shodují se historici v hodnocení srpnové invaze armád Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Jenže jak se ukazuje, ani detailně plánovaná okupace se neobešla bez zádrhelů: obsazení strategicky významného státu odstartovala spojenecká vojska pod sovětským velením teprve na třetí pokus.

Když v noci z 20. na 21. srpna 1968 vpadly na území tehdejšího Československa okupační armády Varšavské smlouvy, zvládly si podrobit strategicky významný stát během několika málo hodin.

TAKÉ ČTĚTE: Historici o srpnu 1968: Byla to invaze podle učebnic

"Celá operace proběhla během čtyř hodin. Za třicet šest hodin měla armáda již Československo plně pod kontrolou," popisuje profesor z ruského Institutu vojenské historie Viktor Izonov.

Gruzie? Tady přestává legrace...

Kamila Moučková jako první ohlásila invazi spojeneských vojsk.Legendární televizní a rozhlasová moderátorka Kamila Moučková byla vůbec první, kdo z obrazovky ohlásil invazi vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Moučková se účastnila 21. srpna 1968 živého zpravodajství do poslední možné chvíle. Nakonec ji přímo ze záběru odvedli vojáci. S nástupem normalizace byla z televize propuštěna. 

 

Od srpnové invaze uplynulo čtyřicet let. Má podle vás smysl stále si tuto kaňku v naší historii připomínat?
Určitě je to správné. Je důležité nezapomínat a mluvit o těchto věcech bez přestání. Každý člověk má znát minulost své země a její klíčová či krizová období. Lidi z tehdejšího srpna jsou dnes již čtyřicátníky a oni musí potomkům připomínat, jak země tehdy vypadala, aby se to nemohlo opakovat.

 

V souvislosti se srpnovým výročím se zmiňuje i aktuální konflikt Gruzie a Ruska. Lze obě situace srovnávat?
Samozřejmě. Já sice nejsem historik ani politolog a nechci se jim plést do řemesla, ale mě osobně to srpen u nás silně připomíná. A to si přitom kdekdo myslel, že už taková situace nemůže nastat. A najednou se to děje. Tady přestává legrace.

 

Dnešní konference se měl původně zúčastnit i exstarosta Vídně a agent StB Helmut Zilk. Jak jeho osobu vnímáte?
Já pana Zilka znám osobně. V době, kdy jsem vysílala, byl ředitelem rakouské televize. Kdykoliv přijel, tak jsme se snažili potkat. Těšila jsem se, že ho nyní po čtyřiceti letech uvidím. Pokud tehdy někdo Československu pomohl, byla to právě rakouská televize a Helmut Zilk. 

Invazivní plán byl připravován delší dobu. Teprve příspěvky renomovaných historiků na středeční konferenci v Senátu však odhalili, že spojenecká vojska si dělali zálusk na Československo již od začátku roku 1968.

"Okupace se měla uskutečnit již dříve. Sovětští velitelé se však dvakrát rozhodli s postupem ještě vyčkat. A udeřili teprve v srpnu," tvrdí americký historik Edward Luttwak.

Ze cvičení v intervenci

A jeho závěry podporuje i vědecký pracovník Vojenského historického ústavu v Praze Daniel Povolný.

"První pokus se odehrával již na začátku května. Na česko-polských hranicích byly soustředěny obsáhlé spojenecké divize. Polští a sovětští vojáci tak spolu nevědomky nacvičovali součinnost k pozdější intervenci," píše Povolný v knize Vojenské řešení Pražského jara, jež byla v rámci dnešního výročního setkání slavnostně pokřtěna.

DÁLE ČTĚTE SPECIÁL Jdi domů, Ivane

Za druhý pokus o "vstup" označuje Povolný vojenské cvičení Šumava, které se naplno rozjelo v průběhu června.

"Celkem bylo v ČSSR dne 17.6. v 17 hodin přítomno 5 772 osob, 1 720 vozidel, 3 letouny a 18 vrtulníků sovětské armády," vypočítává historik.

Ani tehdy však k obsazení ještě nedošlo. Podle Izonovova za to může i skutečnost, že sovětské vedení si předsezvalo, že uvolňování poměrů v Československu zarazí nenásilně - psychologickými hrozbami.

To se však nepodařilo. Proto se na konci července začaly v příhraničních oblastech opět hromadit spojenecké jednotky, které předstíraly nutnost dalšího vojenského cvičení. Jenže právě to v půlce srpna přerostlo v invazi.

TAKÉ ČTĚTE: Nová čísla o srpnu 1968: historici uvádějí 108 obětí

Ačkoliv se například americký stratég Luttwak domnívá, že šlo o elegantní a učebnicovou operaci, Sověti nebyli s výsledkem okupační akce spokojeni. "Vojensky to samozřejmě byl úspěch. Politických cílů se však docílit nepodařilo. Především proto, že českoslovenští občané vstup vojsk hromadně odsoudili," vysvětluje ruský vojenský historik Izonov.

 

Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ