Hydrometeorologové
Hladina toků se nadále zvyšuje, nejvíce na Plzeňsku
08.01.2011 15:52 Aktualizováno 08.01. 16:49
Hladina toků v Čechách se dnes nadále zvyšuje, nejvíce zřejmě v Plzeňském kraji. Rozvodněná řeka Radbuza už dosáhla nejvyššího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení, pohotovost platí na Řasnici ve Frýdlantu na Liberecku. V Černošicích u Prahy chystají kvůli povodni evakuaci 50 domů. Na silnicích se může dál tvořit náledí, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Do Česka proudí teplý a vlhký vzduch od jihozápadu a v něm postupuje přes střední Evropu frontální vlna. "Vzhledem k pokračujícímu tání sněhu očekáváme další vzestupy na vodních tocích," sdělil ČHMÚ. Nebezpečí povodňové pohotovosti nadále platí hlavně pro Karlovarský, Liberecký a Ústecký kraj.
Zřejmě až do středy budou noční teploty ojediněle klesat pod bod mrazu, někde se mohou vyskytnout i mrznoucí srážky. Silnice tak budou opět namrzat.
Evakuace v Černošicích
V Černošicích u Prahy chystají kvůli povodni evakuaci padesáti domů. Hladina Berounky, která v Plzeňském kraji dosáhla prvního povodňového stupně, v Černošicích stoupá. Hasiči spolu s městskou policií krátce po půl třetí odpoledne vyklidili a uzavřeli náplavku, řekl starosta Filip Kořínek.
Z Berounského nadjezí se kvůli průtoku většího množství vody v řece utrhla ledová celina, tedy zámrz řeky, dlouhá asi jeden kilometr a pluje po proudu. Hasičská jednotka je v plné pohotovosti a strážníci posilují hlídky. "Zvýšená hladina řeky už protekla Karlštejnem, kde s sebou vzala ledovou bariéru, a blíží se sem. Začnou evakuace některých domů," uvedl Kořínek. Asi deset z nich je trvale obydlených, zbylé domy jsou rekreační objekty.
Berounka se vylije mimo koryto řeky a do nejbližšího okolí, které bylo zalité už nyní. Kdy se tak stane, neumí starosta odhadnout. Podle informací podniku Povodí Vltavy, které dostali místní hasiči, se měla ledová bariéra z Berouna do Karlštejna dostat za dvě hodiny. Byla tam už ale za 45 minut.
V Berouně se množství vody dostalo na hranici prvního povodňového stupně, pak hned kleslo. V Černošicích blokuje koryto částečně led. "Neumožní průtok vody, takže hladina může vystoupat výš," řekl Kořínek.
Problémy už od SilvestraBariéra se na Berounce vytvořila v pátek 31. prosince mezi jezem Mokropsy a ulicí Ke hřišti. Od středy je tam vyhlášen první povodňový stupeň kvůli souvislé ledové bariéře o délce 1,7 kilometru.
Podobné problémy byly v Černošicích i před rokem. Vytvořily se tam tehdy tři bariéry - nad černošickou lávkou, na úrovni Říční ulice a u hřiště v Mokropsích. I tehdy na situaci dohlíželi hasiči a pracovníci Povodí Vltavy.
Ve Staňkově je třetí povodňový stupeň
Ve Staňkově na Domažlicku dosáhla hladina řeky Radbuzy třetího stupně povodňové aktivity. Kolem 15. hodiny se tam výška hladiny na monitorovací stanici dostala na 221 centimetrů. Na témže toku se pak v Dobřanech nakupily ledové kry. Na dalších tocích v Plzeňském kraji nadále platí první povodňové stupně. Vyplývá to z údajů o stavech a průtocích Povodí Vltavy.
V Dobřanech se ledové bariéry vytvořily v úseku zhruba 50 metrů v korytě Radbuzy mezi starým a novým mostem. Podle dispečera povodí se prozatím voda z koryta nevylévá. Vzhledem k dalšímu očekávanému zvýšení průtoku se však řeší případné preventivní opatření k uvolnění toku.
První povodňový stupeň platí pro Úhlavu v Tajanově u Klatov, v Přešticích a ve Štěnovicích, kde byl krátkodobě dosažen i druhý stupeň. Potom se hladina zase snížila. První stupeň je i na Radbuze v Plzni a na Úslavě, v některých případech voda mírně stoupá. Totéž platí v Plzni i pro Berounku nebo Klabavu v Nové Huti a Střelu. S kulminací na středních tocích se počítá během večera a noci.
Ve Frýdlantu tající sníh zvedá hladinu Řasnice
Tající sníh a déšť rozvodnil říčku Řasnice ve Frýdlantu na Liberecku. Platí tam první stupeň povodňové aktivity a podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu je výška hladiny téměř 90 centimetrů, což je hranice pro vyhlášení stupně druhého. Na ostatních místech Libereckého kraje toky rozvodněné nejsou.
Starosta Frýdlantu Dan Ramzer řekl, že situace není nijak kritická. Při prvním povodňovém stupni podle něho řeka stále zůstává ve svém korytě, a ačkoli má poškozené břehy z letních povodní, zatím nikoho neohrožuje.
Frýdlant byl záplavami nejvíce postiženou obcí v Libereckém kraji, jen na obecním majetku napáchala velká voda škody za více než 285 milionů korun. Záplavy zničily ve městě mosty a silnice, poškozené byly i městské domy hlavně v centru města.
Letní záplavy způsobily v kraji škody za 8,2 miliardy korun, na více než 1,7 miliardy je vyčíslilo Povodí Labe na vodních tocích a přehradách a dalším vodohospodářském majetku. Koryta řek jsou zatím většinou jen provizorně vyčištěna a zpevněna, lidé se bojí toho, že další nápor velké vody nevydrží.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.