Honičku Havla a Landovského s StB připomene pomníček

Domácí
10. 12. 2016 16:00
Václav Havel.
Václav Havel.

Automobilovou honičku Václava Havla a Pavla Landovského se Státní bezpečností, když 6. ledna 1977 ujížděli s prohlášením Charty 77 a seznamem podpisů k poštovním schránkám, má v Praze 6 ztvárnit dočasný pomníček. Instalován bude v Gymnazijní ulici, která ústí do Evropské ulice, tedy v místě, kde byli zatčeni. Slavnostní odhalení se uskuteční 5. ledna, v předvečer 40. výročí události, řekl náměstek Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřej Matějka, který krátkou uměleckou instalaci na místě paměti chystá.

Přesně před čtyřiceti lety, 10. prosince 1976, se v Praze konala schůzka, na které se začala utvářet československá opoziční iniciativa Charta 77. Její prohlášení vzniklo do konce roku 1976. Vznik Charty 77 se stal významným milníkem nejen v moderních dějinách Československa. Byla prvním a nejdéle působícím opozičním hnutím v tehdejším sovětském bloku.

"Praha 6 poskytla Ústavu pro studium totalitních režimů pozemek, na kterém bude umělecký objekt následující tři až čtyři týdny stát," řekl mluvčí městské části Praha 6 Martin Churavý. Vizuální podobu instalace v současnosti navrhují vysokoškolští studenti.

Landovský 6. ledna 1977 ráno vyzvedl v bytě spisovatele Pavla Kohouta kufřík s prohlášením, seznamem podpisů a více než dvěma stovkami obálek. Vezl ho do střešovického bytu spisovatele Zdeňka Urbánka, kde se správnost dokumentů ještě kontrolovala. Auto řídil Landovský a s ním jeli Havel a Ludvík Vaculík směrem k budově Federálního shromáždění. Státní bezpečnost však už byla v plné pohotovosti a několika auty začala chartistické vyslance stíhat jako v nějaké americké gangsterce, píše historik Jiří Suk v knize Politika jako absurdní drama, Václav Havel v letech 1975-1989.

"Havlovi se ještě v jedné vedlejší ulici podařilo vhodit do poštovní schránky asi čtyřicet obálek s adresami signatářů. Honička ovšem netrvala dlouho, policejní auta obklíčila vůz, z něhož byli chartisté doslova vytaženi, a každý zvlášť odvezen k výslechu," uvádí Suk. Zbývajících dvě stě obálek a originál prohlášení se seznamem podpisů zabavila StB.

"Je to pravděpodobně nejakčnější scéna z celých dějin Charty. Landovský řídil svého saaba, tehdy luxusní auto. Instalace bude v místě, kde je s částí dopisů zadrželi," uvedl Matějka.

Základní ideou podle Churavého je, aby si kolemjdoucí mohli v pomníčku výtisk Charty 77 volně vyzvednout a její znění si tímto interaktivním způsobem připomenout. Praha 6 navíc podle Churavého chce v nedalekém Institutu Běhal Fejér připravit doprovodný kulturní program sestavený převážně z dobových archivních dokumentů ústavu pro studium totality. Podle Matějky pocházejí právě z dokumentů ze "sledovačky".

Autor: ČTK Foto: ČTK , Myšková Marta

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ