Nejistota. Pětistovka žen, které nosí v hrudi vadné silikony, stále netuší, kdo jim zaplatí reoperaci. Úřady si rozhodnutí přehazují jako horký brambor. Přitom začátkem ledna jim ministr zdravotnictví Leoš Heger výměnu zdarma slíbil. A všechny pacientky po rakovině prsu vyzval, ať se na zákrok hned objednají.
Stačí jen dvacet minut a je hotovo. Vadný prsní implantát, který je naplněn nevhodným technickým silikonem, lékaři vymění za bezproblémový. Na výměnu by mělo mít podle ministra Hegera nárok celkem pět stovek českých žen. Zákrok jim mají zaplatit pojišťovny. Jenomže ty se zdráhají. Stále neskončila jednání s ministerstvem zdravotnictví, vysvětlují.
"O této problematice stále ještě jednáme s ministerstvem zdravotnictví," řekl například mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Středobodem jednání jsou podle něj "technikálie". "Třeba to, jak se budou posílat úhrady, pokud byla pacientka na operaci v jedné nemocnici, ale výměna silikonu se odehrála v jiné," vysvětluje. Diskuse o výši plateb a o dodavateli podle něj přijdou na řadu až za několik týdnů až měsíců.
Podobně nekonkrétní byla i Elenka Mazurová z České průmyslové zdravotní pojišťovny. "Daná problematika je v současné době v řešení," poslala jen. Zásadní slovo bude mít podle všech pojišťoven rozbor ministerstva zdravotnictví, který má být hotov nejpozději do čtrnácti dnů.
Bezradné nemocnice
Jenomže ministerstvo zdravotnictví si myje ruce: nezáleží na nás, rozhodnutí leží na pojišťovnách a nemocnicích. "Zákonnou odpovědnost za výměnu mají zdravotnická zařízení a také zdravotní pojišťovny. V tuto chvíli nedokážeme odhadnout, jakým způsobem se k tomu budou jednotlivá zdravotnická zařízení a zdravotní pojišťovny stavět," nechce se nechat vtáhnout do diskuse mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň. Ministerstvo prý sice skutečně připravuje právní výklad, ten ale nebude závazný.
Nemocnice jsou pak zcela bezradné. "My jen čekáme na pokyn," říká mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek. "My nejsme ti, kdo určuje podmínky, pojišťovna nám většinou jen oznámí, že hradí ten a ten implantát a my ho ženě jednoduše poskytneme. Jsme připraveni," doplnil.
Postižené pacientky jsou proto nervózní. "Spousta žen nemá finance, velmi je to tíží, a právě proto tlačí na rozhodnutí," říká Martina Šopfová Bajerová, zakladatelka webu vadneimplantatypip.cz. Další ženy pak podle ní podstoupily zákrok raději za vlastní peníze a náhradu škody budou žádat u soudu.
Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála mají velkou šanci na úspěch. Škodu jim přitom podle něj zaplatí nemocnice. Odškodnit budou muset dokonce ty ženy, které podstoupily zákrok jen z estetických důvodů. "Standardem nemůže být nebezpečný výrobek," vysvětluje Dostál. Za veškeré škody podle něj odpovídá jednoznačně ten, kdo materiál do těla implantoval - tedy kliniky.