Horolezec ztratil síly pod vrcholem, nemohl nahoru ani dolů

Domácí
21. 10. 2012 09:43
Mladík visel ve čtyřicetimetrové výšce (ilustrační foto).
Mladík visel ve čtyřicetimetrové výšce (ilustrační foto).

Hasiči zachránili život muži, který v sobotu v podvečer bez zajištění vylezl do čtyřicetimetrové výšky v lomu Hády u Brna. Těsně pod vrcholem stěny mu došly síly, nemohl nahoru ani dolů. Krátce poté, co jej hasiči připoutali na jistící lano, se utrhl kus skály, kterého se mladík celou dobu držel.

O nesnázích třiadvacetiletého amatérského horolezce se hasiči dozvěděli od svědků jeho výstupu krátce před 17.00. Ke skále se nedostala zásahová vozidla, proto museli hasiči s lany a další technikou doběhnout pěšky.

"Po zhodnocení situace bylo zřejmé, že vyčerpaný mladík se z posledních sil drží malého skalního výběžku nad čtyřicetimetrovou hloubkou a o jeho životě budou rozhodovat minuty," popsal situaci Haid. Hasiči přivázali ke kmenu nad skálou lano, spustili se k mladíkovi a připoutali jej na záchranný postroj. Poté se kus skály utrhl.

"K vyčerpanému muži se po laně spustil další hasič. Mladíka pak hasiči pomocí horolezecké techniky spustili dolů," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Pod stěnou lomu, který patří k dominantám severovýchodní části Brna, si muže převzali zdravotníci.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Sídlo TV Barrandov

Do TV Barrandov dá peníze zahraniční investor. Cílem je dvojnásobná sledovanost

Domácí
12. 5. 2025
Filmové klapky ve Zlíně

To jste možná ještě neviděli. Zlín pořádá „Salon filmových klapek“

Domácí
12. 5. 2025
Hnědouhelný důl Bílina, 10. května 2025, Teplicko.  Po jednání ministerstva životního prostředí se společností ČEZ by mohla být těžba na Dolech Bílina ukončena v roce 2033 namísto původního záměru do roku 2035, řekl  ministr Petr Hladík (KDU-ČSL).

Těžba v lomu Bílina skončí dříve. Bude to konec uhlí v Česku

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ