Hospic svatého Lazara v Plzni se stará o nevyléčitelné pacienty, kteří jsou v poslední fázi nemoci. Podává jim léky, stará se o jejich osobní potřeby a snaží se jim zpříjemnit poslední dny života. Podobně postupuje i dalších patnáct hospiců po celé České republice. Podle některých hlasů by se ovšem tato zařízení mohla již brzy ocitnout ve vážných problémech.
"Do budoucna cítíme ohrožení v tom, že nás ministerstvo práce, které nás dotovalo přímo, převedlo do dotačního titulu, který administrují kraje," řekl ředitel Hospice svatého Lazara a prezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče Jakub Forejt. "To nás vede do nejistoty v tom, že se vytratí jednotná kritéria garantovaná ministerstvem, a je možné, že bude pokračovat trend tyto dotace dále snižovat," konstatoval Forejt.
Hospice se podle něj už dva roky potýkají s klesajícími dotacemi, a to tak, že snižují provozní náklady a omezují investice. "Příští rok to však už neustojíme. Další pokles bude možné ustát jen tak, že snížíme mzdové náklady," dodal Forejt. Hospice sice mají možnost čerpat peníze například od finančních dárců, ale v současné ekonomické situaci nelze předpokládat, že dárci nahradí v plné výši výpadek státních dotací.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se k obavám hospiců nevyjádřilo.
Podle některých odborníků však hospicům hrozí i další finanční těžkosti. "Od té doby, co u nás hospice vznikly, není ta péče řádně hrazená," konstatoval místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.
Teprve v posledních letech podle něj byly zařazeny do úhradové vyhlášky, a jsou tak financovány ze zdravotnických zdrojů. "Letos nebo v příštím roce zase mají z té úhradové vyhlášky vypadnout s tím, že ta péče bude hrazená ze dvou třetin nákladů ze zdravotnického fondu a zbytek má být hrazený z MPSV ze zdrojů sociálních. Jenomže ty zdroje jsou nenárokové, ony si musí půl roku nebo rok před nastávajícím kalendářním rokem zažádat a možná je dostanou a možná je nedostanou," dodal Fiala. Tento postup podle něj může být pro hospice likvidační.
Ministerstvo zdravotnictví však jeho tvrzení popírá. "V úhradové vyhlášce připravované pro rok 2013 nedochází k žádné restrikci úhrad pro hospice," řekla Lucie Ciznerová z ministerstva zdravotnictví. Naopak hospice jsou podle ní jedním ze tří segmentů, kde k restriktivní úhradě nedochází, a to proto, že si je ministerstvo zdravotnictví plně vědomo nejen demografického vývoje ČR, ale i dlouhodobého trendu ve změnách struktury zdravotní péče.