<span>iPhone za pár stovek.</span> Podvod, nebo příležitost?

Domácí
19. 10. 2009 10:30
Jiří Valach a David Zmrzlý, tváře zábavní aukce Cosmito.
Jiří Valach a David Zmrzlý, tváře zábavní aukce Cosmito.

Jiří Valach a David Zmrzlý, tváře zábavní aukce Cosmito.Domácí kino za sto korun, iPhone za pět set. Ceny, za které se na internetových aukcích draží ta nejnovější elektronika, berou dech. Stejně jako systém, na němž aukce funguje.

Do konce dražby nejnovějšího iPhonu za pět set korun zbývají poslední sekundy. Sen pro všechny příznivce internetových aukcí. Ale jen na první pohled. V této aukci totiž neplatíte za zboží, ale za to, že můžete přihodit.

Princip „zábavních aukcí" je důmyslný. Zboží do dražby dává aukční portál, vyvolávací cena je většinou jedna koruna. Přihazovat mohou jen zaregistrovaní uživatelé, kteří si nakoupí příhozy. Cena jednoho příhozu je sedm až deset korun. Jedním příhozem však cenu nezvýšíte o koruny, ale pouze o haléře a tím zůstává přitažlivě nízká.

ČTĚTE TAKÉ: Internetové aukce: skončíte bez peněz i bez zboží

Každý příhoz natáhne dobu dražby o desítky sekund. Na noc se aukce takzvaně uspí a pokračuje se ráno. Dokud se přihazuje, byznys jede dál.

Výdělky nejsou astronomické

Internetové aukce zažívají boom.Podstata aukcí jako Cosmito, Prihodsi, Bonus nebo Blazniveaukce, které se na českém internetu objevily na přelomu roku, vyvolává otázky. On-line deník TÝDEN.CZ oslovil dvacet lidí, kteří se takových aukcí účastní. Čtrnáct z nich na aukci opakovaně neúspěšně draží, šesti se podařilo ulovit levnější elektroniku.

"Na server Bláznivé aukce chodím asi týden, vyhrála jsem zatím jeden iPod v hodnotě pěti tisíc korun," popisuje Marie H. S Cosmitem má dobrou zkušenost Jana Řiháčková: "Vydražila jsem parfém a flash disk a obojí mi domů dorazilo."

I přesto, že výherci skutečně existují, plní internetové diskuse spekulace o astronomických výdělcích provozovatelů a příhozech robotů. "Na cosmito.cz jsem dražil Macbook Air. Na příhozech jsem utratil skoro pět tisíc a nepodařilo se," stěžuje si Lukáš N.

On-line deník TÝDEN.CZ se vypravil do sídla aukčního portálu Cosmito, kde měl možnost seznámit se s chodem společnosti. Při nahlédnutí do účetních knih je zřejmé, že výdělky společnosti nejsou tak astronomické, jak se spekuluje. Na řadě aukcí portál dokonce prodělal až desítky tisíc. Jako příklad uvádíme reálnou aukci Macbooku Air, jehož cena je zhruba 44 tisíc korun. Vyvolávací cena byla 300 korun, konečná 444, 90. Přihození sebralo uživateli dva příhozy a zvedlo cenu o třicet haléřů. Uživatelé tedy přihodili 966krát.

Cena jednoho kliku se pohybuje od sedmi do deseti korun, ale částka, která po odečtení DPH a manipulačního poplatku doputuje do kapsy společnosti, je nižší. Přesnou výši TÝDEN.CZ zná, ale jelikož jde o obchodní tajemství, nezveřejní ji. Na příhozech Cosmito vydělalo čtyři až šest tisíc korun, po odečtení nákladů, tedy ceny Macbooku, prodělalo skoro 40 tisíc korun.

Foto: Karel Šanda, Petra Mášová

 Ještě nevyděláváme

David Zmrzlý, obchodní ředitel Cosmita, vysvětluje chod portálu.

 

Jaké jsou zisky Cosmita?
V tuto chvíli již nejsme ztrátoví, ale vstupní investice, která byla v řádech milionů, se nám ještě nezačala vracet.

 

Co bylo na rozjezdu firmy nejdražší?
Jednoznačně technologie. Společnost, která pro nás softwarovou technologii vyvíjela, je zároveň naším společníkem.

 

Spekuluje se o desetitisícových výdělcích na každé aukci, jak je možné, že ještě nejste v plusu?
Příhozy, na kterých vyděláváme, jsou zboží, takže z něj platíme daň. Dále musíme odečíst manipulační poplatky, které si berou banky a telefonní operátoři. Z peněz, se kterými kalkulují na diskusních fórech, k nám dorazí jen část. Ne vždy na aukcích vyděláme.

 

Kdy jsou pro vás aukce ziskové?
Musí se sejít několik uživatelů, kteří mají o zboží opravdový zájem a mají nakoupené příhozy. Špatné jsou pro nás slunečné dny a sportovní přenosy.

 

Proč se diskusní fóra o zábavních aukcích hemží nařčeními z podvodu?
Protože zábavní aukce jsou novinkou na českém trhu. Lidé si mnohdy ani nepřečtou pravidla, nakoupí příhozy a pak se rozčilují, že nic nevyhráli. Ve světě jsou však tyto aukce osvědčené. Do firmy jsme investovali miliony s tím, že se nám vrátí v dlouhodobém horizontu. Kdybychom podváděli, čekal by nás brzký konec.

 

Je možné, že v některých zábavních aukcích používají provozovatelé automaty a že dražené předměty neexistují?
Osobně jsme prověřovali Bonus.cz, který provozuje náš konkurent Tiscali. A vyhráli jsme. Zboží jsme pak zařadili do naší aukce. Podvodníci se však najdou mezi dražiteli. Lidé přemýšlejí, jak systém obelstít, někteří na našich stránkách zkoušejí vlastní software, což je samozřejmě zakázáno. Proti tomu se zatím můžeme bránit jen těžko, ale zavádíme opatření, která jsou schopna tyto pokusy odhalit.

 

A vaše zboží existuje?
Draženou elektroniku nakupujeme například v obchodu Alza.cz nebo 123shop.cz. (David Zmrzlý ukazuje faktury - pozn. red.) Před měsícem jsme prošli certifikací společnosti TÜV. Jedna část testu například prověřovala, zdali je možné na našem portálu vyhrát.

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ