Jak čelit akcím extremistů? Ministerstvo ukázalo manuál
18.06.2009 16:35
Ministerstvo vnitra ve čtvrtek představilo manuál, který má obcím poskytnout návod k posuzování a případnému zákazu oznámených shromáždění. Brožura vychází z vládní strategie boje proti extremismu.
Podle ředitele odboru bezpečnostní politiky Martina Linharta je jedním ze smyslů manuálu upozornit úředníky na nové, méně známé judikáty soudů, které se týkají shromažďovacího práva.
"Naším cílem není, aby úředníci poznali extremistu nebo aby znali trestné činy z oblasti extremismu, ale aby uměli perfektně pracovat se zákonem o právu shromažďovacím," uvedl Linhart.
ČTĚTE TAKÉ: Policejní zátah zabral. Neonacisté zrušili koncert
Zátah na špičky neonacistů: policisté je svážejí v poutech
Za klíčovou součást poměrně obsáhlé brožury považuje kapitolu, která obcím radí, že mají zkoumat skutečný, nikoliv nahlášený důvod oznámené demonstrace či protestu. Musejí pečlivě posoudit datum konání akce, trasu, osobu svolavatele, prezentaci akce na webu i to, jak ji vnímá veřejnost. Historický kontext shromáždění by obce měly konzultovat například s okresním či krajským muzeem.
Zároveň ale upozornil, že shromažďovací právo je zaručeno Ústavou a že vydání manuálu nemá vést k výraznějšímu zakazování a rozpouštění shromáždění. "Například v Praze bylo loni oznámeno 11 tisíc shromáždění a pouze 28 z nich bylo problémových," uvedl a dodal, že účelem manuálu je to, aby úředníci byli schopni takový problém odhalit.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus: Vůči neonacistům bych byl daleko tvrdší
Italská ministryně si zjevně trochu "zahajlovala"
Jednotlivé kapitoly příručky obsahují teoretický výklad částí shromažďovacího zákona, odpovědi na některé související praktické problémy a citace judikátů. Brožura se vedle samotného rozhodování úředníků věnuje také spolupráci obcí s policií a doporučuje sjednávání takzvaných koordinačních dohod - tedy stanovení společného postupu obce a policie při zabezpečování veřejného pořádku.
Rizikové dny
Manuál obsahuje mino jiné kalendář rizikových dní, na které by mohli extremisté svolat svá shromáždění. Uvádí i kontakty na úředníky z jednotlivých krajů, kteří se specializují na shromažďovací právo.
KALENDÁŘ RIZIKOVÝCH DNŮ SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Příručka bude dostupná také na webových stránkách ministerstva a úřad ji bude průběžně aktualizovat. Vnitro chce elektronickou verzi manuálu doplňovat i o praktické zkušenosti obcí a nevládních organizací.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.