Vedení policie má připravenou půdu pro odvolání ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubice. Podle Lidových novin a rozhlasové stanice Frekvence 1 má totiž Kubice ve svém služebním hodnocení zaznamenány již dvě mimořádné události. Na jejich základě nyní může nadřízený Jana Kubice vypracovat nové hodnocení, které může vést k odvolání šéfa ÚOOZ.
První výtku Kubice obdržel počátkem srpna za to, že náměstka policejního prezidenta Jiřího Houbu neinformoval o výsledku výběrového řízení na místo svého náměstka. To vyhrál Hynek Vlas.
Minulý týden pak náměstek policejního prezidenta Houba Kubicovi vytkl, že porušil etický kodex policie, jak uvedly Lidové noviny. Podle dostupných informací se šéf ÚOOZ na poradě pohádal s ředitelem protidrogové centrály Jiřím Komorousem.
Takzvané významné události mohou být jak negativní, tak pozitivní a policista se proti nim nemůže odvolat. V každém případě ale na jejich základě nadřízený vypracuje osobní hodnocení policisty. Pokud je negativní, lze policistu propustit, nebo ho odvolat z funkce. Proti tomuto kroku se sice lze bránit, ale už jen z nižší pozice.
O tom, že Kubice zřejmě ve své funkci skončí, se mluví od konce loňského května, kdy předložil na zasedání sněmovního branného výboru, čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny, svou zprávu. Šéf ÚOOZ tehdy řekl, že premiér Jiří Paroubek (ČSSD), ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů, mimo jiné vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka či kauzy biolíh. Uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy, což prý potvrzují právě utajované dokumenty ÚOOZ.
Přestože část jednání poslanců byla uzavřená, dokumenty v režimu utajení unikly do médií. Sociální demokraté to tehdy označili za zneužití policie k politickému boji.
S omezením pravomocí ÚOOZ počítá také reforma policie, kterou navrhuje ministr vnitra Ivan Langer a která by měla platit od roku 2009. Obsahuje dvě varianty budoucnosti speciálního útvaru. Obě ale počítají s jeho zařazením do nově vzniklého Národního kriminálního úřadu. V jednom případě by si mohl ponechat jistou autonomii, druhá varianta navrhuje jeho úplné rozpuštění a zařazení do nové složky, stejně jako to má být u dalších dvou speciálních útvarů s celorepublikovou působností.
Ilustrační foto: ČTK