Jak vzniká ghetto? Dluhy, lichváři a majitelé

Domácí
28. 9. 2013 18:30
Ostravské ghetto Přednádraží.
Ostravské ghetto Přednádraží.

Úvěrové podvody, nedbale provedená privatizace, sestěhování sociálně slabých lidí, převážně Romů na jedno místo - i takové mohou být průvodní znaky toho, jak v Česku vzniká ghetto. Na příkladu ústeckých Předlic to ve své nejnovější analýze popsala Agentura pro sociální začleňování.

Předlice zaplňují stránky tisku již nějaký čas. Lidé, kteří tam bydlí, žijí většinou v otřesných bytových podmínkách, které loni v září vyvrcholily sesutím části zdevastovaného domu. Jedna žena při něm zahynula, další se naštěstí podařilo zachránit.

Situace v Předlicích, kde bydlí většinou Romové, přitom do současného stavu zrála dlouhou dobu. "Prvopočátek je v okamžiku, kdy tam město začalo stěhovat víceméně pouze Romy a vytvářet tak ghetto," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel agentury Martin Šimáček.

Bídné podmínky v ghettu.Podle analýzy vypracované agenturou se to odehrálo v sedmdesátých letech, kdy se do čtvrti dostala významná skupina Romů, kteří tam byli cíleně přesunuti za účelem likvidace osad na Slovensku převážně z Hanušovců nad Topľou. Této skupině se dnes přezdívá "starousedlíci" a je respektována ostatními obyvateli Předlic i majoritní společností.

Další skupina Romů, označovaná jako "novousedlíci", se do této ústecké čtvrti dostala na přelomu 80. a 90. let. Byli mezi nimi například lidé ze Slovenska, jiných částí Ústí nad Labem, ale také z Moravy. Těm posledním se říká podle místa původu "Moraváci". Právě v tu dobu se Předlice staly převážně romskou čtvrtí, protože se lidé z majoritní společnosti začali stěhovat na nově zbudovaná sídliště.

"Naprosto klíčové jsou okamžiky dvou privatizačních vln v devadesátých letech," konstatoval Šimáček. Začala se bortit vlastnická struktura domů, kdy byty začali privatizovat především "Moraváci", a to i přes takzvané bílé koně, tedy nastrčené lidi. Město přitom podle agentury v privatizaci pokračovalo, i když vidělo, že to vede ke špatným výsledkům.

"Moraváci" spojovaní s trestnou činností, jichž se například "novousedlíci" báli, začali pronajímat byty za poměrně vysoké ceny ostatním lidem. O domy se ovšem nikdo nestaral, a tak začaly chátrat. "Proti prodejům 'Moravákům' se prý vzbouřily neziskové organizace (mimo jiné Člověk v tísni) a publikovaly větší množství článků a studií, ve kterých poukazovaly na to, že dosavadní způsob privatizace předlických domů dostává nájemníky do područí lichvářů, kteří nutí dívky k prostituci," konstatuje se v analýze.

Kvůli kritice byly byty ve druhé vlně podle analýzy prodány firmě Spobyt. Mělo to prý ovšem ještě další důvod - městský obvod měl v úmyslu prodat této firmě lukrativní domy v centru (tzv. zlatý fond), což se nelíbilo tamějším obyvatelům, kteří si chtěli domy koupit sami. "Aby byli nájemníci i konkurenční firmy umlčeny, dostala firma Spobyt jako jakési břemeno ještě Předlice," píší autoři analýzy.

Zanedbaný dům.Koncem roku 2008 se na scéně objevila další skupina, takzvaní "Královédvorští", která začala od starousedlíků i "Moraváků" skupovat předlické domy. Úvěry, za které je kupovala, prý ovšem nesplácela, takže se obydlí dostala do majetku banky a dále kvůli nedostatku péče chátrala.

V poslední době se sice objevila nová generace vlastníků, kteří se o domy začali starat. Většina domů však je nadále ve špatném stavu a majitelé se o ně nestarají nebo na opravy nemají peníze. Na konci roku 2012 tak bylo v takzvaných Nových Předlicích 35 bytových domů ve špatném technickém stavu, z toho bylo devět obydlených ve vlastnictví různých fyzických osob, u šesti jsou evidovány různé formy omezení vlastnických práv, například exekuce či dražební vyhláška.

Ke špatné péči majitelů o domy se ovšem přidružily i další problémy. Kromě nezaměstnanosti to byly i dluhy, do nichž tamní lidé kvůli nedostatku peněz či špatné finanční gramotnosti upadli, lichva, ale i rostoucí kriminalita. Tamní obyvatelé přitom mají jenom malou možnost úniku, nikdo jim totiž nový byt nepronajme.

Agentura přitom v rámci analýzy navrhla některé možnosti, jak situaci Předlic, případně dalších podobných oblastí řešit. "Naše hlavní požadavky směřují na stavební odbor, hygienickou stanici a orgány sociálně právní ochrany dětí," řekl Šimáček. První dvě instituce by podle agentury měly mimo jiné zpřísnit dohled, v případě nařízených exekucí na byt či dům pak zajistit, aby byly provedeny až po zajištění přístřeší vyklizovaným osobám. Sociálka by pak měla aktivněji postupovat při hledání řešení rodin s dětmi v nouzi, například jim pomoci informacemi o dostupném bydlení v obci.

Autor: Pavel CechlFoto: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ