Hořice v Podkrkonoší se dočkaly čtyřletého gymnázia. Iniciativa k otevření nové soukromé školy vznikla potom, co Královehradecký kraj spojil bývalé osmileté gymnázium s dalšími školami a původní čtyřletý obor utlumil. I přes výrazné protesty obyvatel, studentů a učitelů byly k původnímu gymnáziu připojeny jiné střední školy jako například Obchodní akademie nebo Střední zemědělská škola a došlo ke spojení odlišných oborů. O založení soukromého gymnázia se postarali bývalí učitelé gymnázia státního.
"My jsme v tuto chvíli nahradili dobíhající čtyřletý obor ve chvíli, kdy ještě nedošlo k jeho zrušení, ale kdy pouze dobíhal," říká ředitelka soukromého gymnázia Šárka Šandová. Gymnázium vzniklo teprve nedávno, ale podle slov ředitelky někteří studenti už přestup k nim zvažují. Také někteří z učitelů už dali výpověď ve státní škole a budou učit v soukromém gymnáziu. Budovu, ve které nyní škola sídlí, si pronajímá od města. "Vznik nového gymnázia podporujeme. Také bychom byli rádi, kdyby tyto dvě školy mohly fungovat v nějaké symbióze vedle sebe," říká starosta města Ivan Doležal.
Královehradecký kraj se k tomuto případu vyjádřil zcela jasně. "Královehradecký kraj založení a zápis soukromého gymnázia do rejstříku škol nepodporuje," komentuje situaci tiskový mluvčí Michal Friček. Ředitelka soukromého gymnázia v Hořicích Šandová uvedla, že se od kraje nikdy nedozvěděli ani důvod zrušení původního čtyřletého gymnazijního oboru. I když podle jejích slov škola fungovala velmi dobře. "Jediné co nám říkali, bylo, že počty dětí se snižují. Něco zrušit musíme," říká Šandová.
Šárka Šandová si také nemyslí, že by škola svým vznikem mohla poškodit existenci stávajících středních škol. Podle jejího názoru může maximálně vzniknout zdravá konkurence. "Chceme, abychom vyplnili jakési míst, která tady v tom regionu chybí, to znamená, aby to gymnázium bylo více propojené s životem," uvedla.
Vše ale nasvědčuje tomu, že začátky soukromého gymnázia v Hořicích nebudou jednoduché. Škola například nemohla začít s náborem studentů už na jaře, jelikož jeho existenci ministerstvo školství odsouhlasilo až v červenci. Také tento týden se na gymnáziu mělo konat první přijímacího řízení, to však gymnázium zrušilo, jelikož nedostalo stanovenou kapacitu oboru, kterou určuje kraj.
Kapacitu 160 žáků ministerstvo školství gymnáziu odsouhlasilo, to je ale kapacita pro celou školu. Kapacitu oboru ale určuje kraj, který má ještě několik dní na vyjádření. Studenti se ale nemusí obávat, že by bez složení přijímacích zkoušek nemohli na gymnáziu studovat. Škola je totiž může přijmout na základě přestupu. "Myslíme si, že první rok začneme s malým počtem dětí, ale na to jsme od začátku připraveni," Šárka Šandová.
Dalším problémem by pro začínající gymnázium mohla být skutečnost, že studenti budou muset platit školné. Podle slov ředitelky Šárky Šandové ke stanovení výše školného zakladatelé přistupovali na základě zkušeností jiných soukromých gymnázií a také po uvážení finančních možností obyvatel regionu.
Nově vzniklé soukromé gymnázium má ale také v okolí velkou podporu. Například podle slov starosty města Hořice, je budova, ve které nyní nové gymnázium sídlí, pronajímána za symbolickou částku. Velkou podporu a snahu pomoci nové gymnázium také vnímá ze strany okolních škol, které vyslechly prosbu zakladatelů gymnázia a poskytly do nové školy nábytek a příslušenství. A ani místní studenti nezůstali pozadu. "Každý den tu budovu od rána do večera dáváme do pořádku s našimi bývalými studenty. Všichni malujeme, štukujeme, uklízíme," říká ředitelka Šandová.
Nový školní rok startuje už za několik dní a nové soukromé gymnázium je stále v procesu vývoje a budování. Místní pedagogové ale působí zapáleně a odhodlaně začít výuku studentů už v tomto roce.