Johne, odstup! volá třetina policistů a hasičů

Domácí
11. 3. 2011 05:45
Radek John.
Radek John.

Radek John chtěl být prvním ministrem vnitra, který zatočí s korupcí. Jenže zatímco úplatkářství kvete dál, získal předseda Věcí veřejných jiný primát: je prvním ministrem vnitra, jehož hlavu žádá třetina podřízených z řad policistů a hasičů.

K petici, kterou sepsali odboráři a jež volá po Johnově odchodu z čela resortu, se zatím připojilo podle organizátorů na 15 a půl tisíce policistů a hasičů, tedy téměř třetina z celkového počtu.

"Nejzávažnější důvod pro většinu lidí je asi to, jak se ministr vyjadřuje o svých podřízených na veřejnosti. Budí dojem, že všichni policisté berou 40 tisíc, padesátitisícové výsluhy, ráno si koupí bagetu a celý den někde spí. To jsou lži," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda policejních odborů Milan Štěpánek. Hned na prvním místě jde ale o platy. Balík peněz na mzdy policistů a hasičů je totiž stejně jako u dalších státních zaměstnanců od ledna útlejší o deset procent.

John v rukách premiéra

Podpisová akce, kterou odbory rozjely zhruba před měsícem, skončí v úterý 15. března. Pak zástupci policistů a hasičů nespokojené hlasy sečtou a výsledek pošlou premiérovi Petru Nečasovi. "Uvidíme, jak předseda vlády zareaguje," mlží o dalším postupu Štěpánek. „Myslím, že to ale určitě nebude zanedbatelné číslo, takže by se nad tím měl zamyslet," dodává.

Bývalý publicista John, který do politiky zběhl především kvůli touze šéfovat vnitru,  sám odstoupit odmítá. A policistům a hasičům, kteří chtějí vyšší platy, vzkazuje: "Petice je špatně cílená. Žádný jiný ministr vnitra nedostane z rozpočtu ani korunu navíc." Záležet ale bude hlavně na premiérovi, jak se k petici postaví. A Nečas se zatím rozhodně do boje za Johna nehrne. Probíhající petiční akci odmítá komentovat a stanovisko chce zaujmout až ve chvíli, kdy se důkladně seznámí s jejími výsledky.


Ve stopách lékařů?

Pokud by nicméně premiér policisty a hasiče nevyslyšel, chtějí vyzkoušet další akce, například demonstrace a blokády. "Můžeme usilovat třeba o odvolání generála Miroslava Štěpána (ředitel hasičského záchranného sboru, pozn. red.)," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Zdeněk Juřík z Odborového svazu hasičů. 

Odbory také zvažovaly, že se spojí s agenturu Ewing PR, která stála za úspěšným protestem lékařů. Zatím však společnost neoslovily. "Naše služby nepoptávala ani Policie ČR, ani hasičský záchranný sbor," potvrdil konzultant Ewing PR Martin Jaroš. A zástupci nespokojenců tvrdí, že ani hromadně podávat výpovědi nechtějí, i když o tom prý přemýšleli. "Nemáme přímo v plánu postupovat jako lékaři. Chceme zůstat," řekl Alexander Burda z vedení policejních odborů.

Teprve výsledek petice však bude pro policisty a hasiče signálem, jak a zda vůbec rozjet další protesty. "Pokud přijde od policistů málo podpisů, nějakých pět šest tisíc, panu Radku Johnovi se v médiích  omluvím, " řekl TÝDNU předseda Unie bezpečnostních složek ministerstva vnitra Miloš Plechatý. Stejně jako lékařské odbory už ale začíná "čarovat" s čísly a případných 15 tisíc podpisů považuje za 75procentní úspěch. Kalkuluje totiž se zhruba 20 tisíci policisty, kteří údajně přicházejí nejvíc do styku s veřejností, tedy například s uniformovanými muži v ulicích či s kriminalisty. Všech příslušníků policie je ale podle evidence ministerstva vnitra dvakrát víc, tedy přibližně 41 tisíc. Hasičský sbor pak čítá zhruba devět a půl tisíce členů.

Autor: Lucie VadlejchováFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ