Internet v Česku loni používalo 76,5 procenta lidí ve věku nad 16 let. Velká část mladých lidí do 24 let trávila na internetu přes 20 hodin týdně. K přístupu na internet v Česku nejčastěji sloužil notebook, podíl mobilů však rychle roste. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.
Od roku 2006 se podíl uživatelů internetu mezi obyvateli České republiky staršími 16 let zvýšil o 36 procentních bodů na nynějších 76,5 procenta, tedy 6,7 milionu lidí. Nikdy nepoužilo internet 1,6 milionu lidí. "Většinou šlo o obyvatele starší 65 let a lidi se základním vzděláním nebo nezaměstnané. Jejich podíl se ale rok od roku snižuje," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.
Většina uživatelů internetu se připojuje denně nebo téměř denně a kvůli svým soukromým potřebám na síti tráví jednu až pět hodin týdně. Zhruba dvě pětiny mladých uživatelů jsou připojeny i přes 20 hodin týdně. Téměř všem uživatelům slouží internet ke spojení s ostatními, roste obliba sociálních sítí, zatímco telefonování přes internet ubývá.
Zhruba dvě třetiny uživatelů internetu se připojují přes notebook. Přibližně polovina lidí k připojení používá stolní počítač a podobný podíl připadá na mobilní telefony. Využívání internetu v mobilech v posledních letech rychle rostlo, z pětiny uživatelů před třemi lety na loňských 54 procent.
Průměr podílu uživatelů internetu v mobilech v celé Evropské unii činí 65 procent, Česko je tedy pod průměrem EU. Naopak celkový podíl lidí v Česku používajících internet loni mírně překročil unijní průměr.