Minomety Nemo, jejichž chystaný nákup stál místo náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivu (KDU-ČSL), nikdo nechce. Ruce pryč od nich dávají nejen současný a bývalý ministr obrany, ale i slovenská strana. Kopřiva přitom právě dohodou se Slováky chtěl obejít řádné výběrové řízení na mobilní zbraně.
Kopřiva chtěl spolu s lobbistou Josefem Jindrou vytvořit společný projekt se Slováky, čímž by se vyhnul výběrovému řízení. S finskou Patrií, která měla minomety dodat, jednal však pravděpodobně na vlastní triko. Údajní partneři projektu totiž o ničem nevědí.
"Ministerstvo obrany Slovenské republiky neuvažovalo a ani neuvažuje o nákupu minometů Nemo," odpověděl na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí slovenského ministerstva obrany Richard Šümeghy. "Ministerstvo neplánovalo v blízké budoucnosti žádné společné česko-slovenské nákupy armádní techniky," dodal Šümeghy.
ČTĚTE TAKÉ: Kopřiva jednal sám za sebe, armáda o obchodu nevěděla
Vondra si kvůli minometům posvítí na armádní obchody
Náměstek Kopřiva domlouval provizi za státní zakázku
Český ministr obrany Alexandr Vondra už ve středu popřel, že by něco takového armáda plánovala. "Pokud Kopřiva jednal na základě něčího zmocnění, bylo to zmocnění minulého vedení resortu," uvedl Vondra. Jediným česko-slovenským armádním projektem je podle něj nákup lehkých obrněnců Iveco. "Vzhledem k vývoji ekonomické situace jsme takto dosud nenakoupili žádnou techniku," přiznal mluvčí slovenského ministerstva.
Bývalý šéf resortu Martin Barták ale rovněž odmítá, že by se obchod chystal za jeho vedení. "Za mého působení ve funkci ministra se žádný nákup minometů neplánoval ani na něj nebyly vyčleněny finanční prostředky. Nikoho jsem vyjednáváním v této věci tudíž nemohl pověřit," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ Barták. "Náměstka Kopřivu jsem nejmenoval a dle dohody jsme neprováděli hlubší personální změny," myje si ruce Barták.
Kopřivu ani do vrátnice
Odvolaný náměstek Kopřiva na základě zveřejněných informací pozastavil členství v KDU-ČSL. Jeho mateřská strana s Kopřivovým rozhodnutím souhlasí. "O tom, že celý ten postup je jemně řečeno nestandardní a že přinejmenším páchne ohýbáním výběrového řízení, není snad sebemenší pochyby," myslí si bývalý šéf strany Cyril Svoboda. "Pokud se to dělo, tak to dělali lidé na své triko nebo pro někoho jiného, ale určitě ne pro KDU-ČSL. Nemůžete předejít ničemu, ani že se někdo opije nebo pojede rychle autem," dodal Svoboda, podle kterého mělo vedení Kopřivu okamžitě vyloučit.
Podle současné předsedkyně strany Michaely Šojdrové k tomu ale není důvod. "My jsme vzali na vědomí, že od včerejška není člen, i pozastavení členství je trvalé. Když on sám zrušil své členství, tak ho nemůžeme vyloučit," řekla Šojdrová, která Kopřivovo jednání odsuzuje.
Zneužívání poslaneckých náhrad Liborem Ambrozkem, za které si postavil dům, a Kopřivovu korupční kauzu pak nepřímo klade za vinu bývalému vedení strany. "Je to o osobnosti, která v čele strany stojí," domnívá se Šojdrová.
"Když já jsem byl zvolen předsedou, ti lidé už ve svých funkcích dávno byli. Nikoho z nich bych nikdy neinstaloval ani do vrátnice," brání se expředseda Svoboda. "S Kopřivou jsem žádný problém neměl, mně to k němu moc nesedí. Neslyšel jsem, že by se kdykoli do něčeho zamotal," volí opatrnější slova další expředseda lidovců Jan Kasal.
Foto: ČTK, Robert Sedmík