Vrcholní ústavní činitelé považují pro zvládnutí migrační krize za klíčové zachování a ochranu schengenského prostoru, shodli se na schůzce na Hradě. Vedle migrace hovořili prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další vrcholní představitelé země také o zapojení ČR v NATO, zahraničních misích českých vojáků či používání jednoslovného názvu Česko v zahraničí. Uvedli to ve společném prohlášení.
Jedním z hlavních témat byla migrace a spolupráce Evropské unie s Tureckem na základě nedávno uzavřené dohody mezi EU a Ankarou. Dohoda platí od 20. března a předpokládá, že migranti, kteří od tohoto data z Turecka na řecké ostrovy připlují a nezískají azyl, budou Turkům vráceni.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) k tomu řekl, že výhrady ve smyslu, že Turecko vydírá EU, nejsou na místě. "Debata řekla poměrně jasně, že pokud má Evropa pocit, že je v nevýhodné pozici, že jsme si to udělali sami. Kdybychom byli schopni sami chránit své hranice, nebyli bychom v pozici někoho, komu je třeba pomoci," řekl po jednání novinářům. Klesající počty migrantů jsou zásluhou Ankary, uvedl.
V prohlášení se ústavní činitelé shodli, že Turecko je partnerem, který hraje zásadní úlohu ve zvládání migračního proudu. EU podle něj musí být schopna zajistit důslednou ochranu vnější hranice především vlastními prostředky, proto ústavní činitelé vítají vznik evropské pohraniční a pobřežní stráže.
Politici se také shodli, že bude pokračovat dosavadní zapojení ČR do zahraničních operací a mezinárodních uskupení. "Zabývali jsme se tím, kam bude ČR posílat jednotky a vojáky v nejbližších dvou letech, protože se chystá materiál pro vládu a Parlament," řekl Zaorálek. Jedná se podle něj o Afghánistán, Mali, Golanské výšiny a další místa.
Vedle premiéra Sobotky, prezidenta Zemana a Zaorálka se schůzky, které má třikrát ročně svolávat hlava státu, dnes účastnili také šéfové obou komor Parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch (oba ČSSD) a ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Prvořadým úkolem ČR podle nich je dodržovat závazky vyplývající z aliančního Akčního plánu připravenosti. Je třeba počítat také s navýšením aktivit při výcviku a bojové přípravě doma i v zahraničí.
Politici rovně odsoudili nedávné teroristické útoky v Bruselu a hovořili o energetické bezpečnosti. Ve světě by se měl také začít používat název Česko, jehož oficiální překlady má ministerstvo zahraničí nechat přidat do příslušného oficiálního seznamu OSN.
K zvládnutí migrace je klíčový "schengen", shodli se politici
Domácí
14. 4. 2016 21:26
Vrcholní ústavní činitelé na Hradě diskutovali o migrační krizi.
Autor: ČTK Foto: ČTK