Slovy, že neumí zajistit švédské veřejné služby za rumunské daně, komentoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nutnost škrtů v nově chystané podobě státního rozpočtu. Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu pro rok 2013, protože stále není jistá podpora části poslanců ODS pro vládní balíček, jenž například o procento zvyšuje obě sazby daně z přidané hodnoty.
Podle Kalouska bude odmítnutí balíčku znamenat nutnost snížení fakultativních výdajů, tedy krácení peněz na některá prorůstová opatření a také na některé veřejné služby, kde už by podle ministrova názoru snižovány být neměly. Bez balíčku chybí vládě v návrhu rozpočtu přes 20 miliard korun, uvedl dnes premiér Petr Nečas (ODS).
Ministr financí stále zdůrazňuje, že jej "nic na světě" nepřinutí vypracovat rozpočet s deficitem vyšším, než jsou tři procenta hrubého domácího produktu.
"Je to prostá, jednoduchá rovnice. Můžeme mít švédské veřejné služby za švédské daně, což nedoporučuji. Můžeme mít rumunské veřejné služby za rumunské daně, což rovněž nedoporučuji. Ale švédské veřejné služby za rumunské daně... to já fakt neumím, to bude muset někdo jiný," prohlásil ministr.
V Rumunsku platí základní sazba DPH 24 procent, pro hotelové služby, noviny, knihy a léky platí sazba devět procent, pětiprocentní sazba je na stavební materiál. Ve Švédsku je DPH 25 procent, v šestiprocentní sazbě jsou knihy, tisk a hotelové a některé další služby.
V ČR nyní platí sazby DPH ve výši 20 a 14 procent, vláda v balíčku navrhla jejich zvýšení o procento na 21 a 15 procent. Pokud nebudou změny přijaty, podle platných zákonů se v zemi v roce 2013 obě sazby sjednotí na 17,5 procenta.
Zkrátí lhůty?
Kalousek připomněl, že vláda nemá u rozpočtu - na rozdíl od jiných zákonů - možnost ve druhém čtení zákona zapracovat do normy případné změny. Už v prvním čtení totiž zákonodárci odsouhlasí závazný rozpočtový rámec, tedy výši příjmů, výdajů, deficitu a dopadu na ostatní veřejné rozpočty.
Po oznámeném stažení normy předloží Kalousek vládě nový návrh rozpočtu do 30 dní. Poslanecká sněmovna, která musí po schválení vládou o rozpočtu hlasovat, může v případě potřeby zkrátit lhůty pro projednávání návrhu státního rozpočtu ve svých výborech až na pět dní. Po schválení poslanci putuje návrh rozpočtu k podpisu prezidentu republiky.