Katedrála přejde do rukou státu, vstupné se zruší
30.03.2007 11:28 Aktualizováno 30.03. 16:21
Chrám sv. Víta bude předán do rukou státu 16. dubna. Domluvili se na tom zástupci Správy Pražského hradu a Metropolitní kapituly. Již o velikonočních svátcích nebudou muset návštěvníci katedrály platit za vstup.
“Kancelář prezidenta republiky a katolická církev se v pátek dohodly na provozním režimu a společné správě katedrály sv. Víta na Pražském hradě,” řekl kancléř Jiří Weigl. Předmětem debat bylo v poslední době zejména vnitřní vybavení kostela, které podle arcibiskupství patří a vždy patřilo církvi. Nyní se tedy obě strany dohodly. "Nemáme ale nic proti tomu, aby kapitula měla významné slovo v rozhodování o vnitřním provozu," dodal.
Katedrála bude předána do rukou státu 16. dubna. “Technické podrobnosti, která strana bude za co odpovědná, se ještě upraví,” vysvětlil pro TÝDEN.CZ Petr Hájek, ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky.
Vstup do katedrály bude opět volný
Obě strany se také dohodly, že od 5. dubna se v chrámu nebude vybírat vstupné. “Prostor bude uveden do původního režimu, takže vstup do chrámu bude opět pro návštěvníky bezplatný,” sdělil Hájek. Do katedrály bylo potřeba zvláštní vstupné od loňského 6. září, tedy sedm měsíců. Placená část se v té době podstatně zvětšila až téměř ke vchodu. Vyvolalo to nepříznivé reakce v médiích. Bližší vyjádření zástupců církve se nepodařilo zjistit. "Zatím se k věci nebudeme vyjadřovat," uvedl pro TÝDEN.CZ sekretář biskupa Václava Malého Jan Kofroň.
Církev chtěla novými opatřeními nejen získat peníze na ostrahu a úklid, ale také regulovat pohyb turistů, jejichž chování předtím podle arcibiskupství často nerespektovalo duchovní charakter tohoto prostoru, primárně bohoslužebného.
Arcibiskupství předpokládalo, že příjmy ze vstupného budou na pokrytí nákladů spojených s provozem chrámu stačit. Žádná čísla nebyla však nikdy zveřejněna. Základní vstupné činilo sto korun a odhady hovoří nejméně o stovkách, některé však až i o čtyřech tisících návštěvníků denně, tedy až o osmi milionech korun získaných ze vstupného měsíčně.
První dohoda po dlouhém období sporů
Soudní jednání o vlastnictví katedrály a přilehlých nemovitostí trvají téměř čtrnáct let. Dohodou by tak měly být ukončeny spory, které se rozhořely po únorovém rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten zrušil předchozí rozsudky, podle nichž chrám patří církvi a vrátil případ Obvodnímu soudu pro Prahu 1., kde je jednání naplánováno na 3. května. Metropolitní kapitula proto podle stanoviska soudu musí předat po půl roce správy katedrálu zpět státu.
Hrad v zápětí po vynesení rozsudku vyjádřil přesvědčení, že předání zpět bude pouhou formalitou. Církev však oponovala, že navrácení majetku není tak snadnou a rychlou záležitostí. Přičemž se do debaty připojil zejména kardinál Vlk s tím, že je potřeba jednat o vybavení katedrály, které zatím nebylo předmětem dohod.
Po rozhodnutí Nejvyššího soudu nyní Hrad vyjádřil přesvědčení, že předání zpět bude formalitou. Církev namítala, že předání nemovitostí bude složitou záležitostí, která potřebuje čas. Představy Hradu o "hladkém předání" popíral i sám kardinál Vlk, když upozorňoval, že je nutné jednat o vybavení katedrály, které dosud předmětem dohod nebylo. Nyní se obě strany dohodly na společném konsenzu, že katedrálu sv. Víta budou spravovat společně.
Že se správcem nemovitostí stává stát, rozhodla komunistická vláda svým nařízením v roce 1954. Převod vlastnictví měla zaručit formulace: "Pražský hrad jako sídlo prezidenta náleží všemu československému lidu." Právník církve Petr Zderčík v té souvislosti uvedl, že šlo o "pokoutný způsob vyvlastnění".
Foto: Tomáš Nosil
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.