Katolická církev dala na památky stovky milionů, čerpá dotace z EU

Domácí
29. 11. 2017 10:19
Kutnohorská kostnice.
Kutnohorská kostnice.

Katolická církev spravuje v Česku přes 7 tisíc kostelů a kaplí, z toho většina je historických objektů. Jednotlivé diecéze loni na péči o ně vynaložily 704 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření diecézí v loňském roce. Opravy památek se spolufinancují ze státního i krajských rozpočtů, sbírek a evropských zdrojů. Další opravy historických objektů financují samy řády a kongregace.

K nedávno opraveným památkám, jejichž záchranu financovala církev, patří pokračující oprava kostnice v Sedlci u Kutné Hory s investicí 13 milionů korun nebo obnova kostela svatého Jakuba v Kutné Hoře s investicí 28 milionů korun; kolem milionu a půl stály dílčí opravy v kostele Panny Marie Sněžné v Rokycanech či v kostele svaté Anny v Karlových Varech-Sedlci.

Katolická církev má také dva projekty, které s památkami souvisejí - projekt Klášterní stezky a Církevní turistika. Druhý iniciovalo brněnské biskupství jako kombinaci duchovních služeb a turistického ruchu a loni do něj investovalo 550 tisíc korun. Dotace pak církvím obecně pomáhají ve větších projektech, díky nim byl opraven třeba Kroměřížský zámek.

Církev stejně jako další subjekty čerpá dotace z veřejných zdrojů. Může žádat o příspěvek státu či kraje i z evropských fondů. V současném programovacím období už mají církve, tedy nejen římskokatolická, na revitalizaci památek schválené dotace přesahující 1,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České biskupské konference.

Některé výzvy k žádostem už byly uzavřeny, z pěti se jich dvě týkaly památek. V jedné z nich bylo z 54 schválených žádostí 21 církevních projektů a dostanou přes miliardu korun. Projekty jsou v různých fázích přípravy zadávacích řízení na stavební a restaurátorské práce. K největším podpořeným projektům patří revitalizace kláštera Osek či kostela svatého Mořice v Olomouci, které by měly dostat po 104 milionech korun z EU plus příspěvek od českého státu.

Druhá výzva týkající se památek se ještě hodnotí, z církevních projektů jich zatím bylo schváleno sedm. Do konce roku se mohou v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) podávat žádosti týkající se knihoven a muzeí. K dispozici pro tyto projekty je ještě téměř 1,5 miliardy korun.

Obnova památek může získat podporu i z takzvaných integrovaných projektů, které se týkají třeba konkrétních regionů nebo místního rozvoje; na ně jsou připravené skoro dvě miliardy korun. Na ně lze žádat až do 31. října 2022. Úspěšná je v této oblasti olomoucká arcidiecéze, která má už schválené dva projekty.

České památky, knihovny a muzea, ať už je jejich vlastníkem kdokoli, mohou v následujících letech získat z evropských dotací až 11 miliard korun. Celých 28 procent žádostí je od církevních subjektů, 13 procent od obcí, sedm procent od státu a zbývající žadatelé jsou neziskové organizace, kraje či soukromí žadatelé.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vostárek Josef

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ