Kauza Hučín se opět vrací před soud

Domácí
6. 3. 2007 20:11
Vladimír Hučín
Vladimír Hučín

Vladimír HučínPřípad Vladimíra Hučína se na popud nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké vrací k soudu. Bývalý důstojník BIS byl obžalován ze šesti trestných činů, ale v roce 2005 byl proces pro nedostatek důkazů zastaven.

Nejvyšší soud nyní vyhověl dovolání státní zástupkyně Vesecké a obnovil řízení v bodě "neuposlechnutí rozkazu". Projednávat ho bude Krajský soud v Olomouci.

“Jedná se o mé nevydání seznamů mých informátorů v prostředí levicového extremismu a také v KSČM,” uvedl Hučín. V ostatních pěti bodech Nejvyšší soud dovolání zamítl.

Bývalý zpravodajec v tomto obnovení procesu vidí tlak z BIS s vazbami na Nejvyšší státní zastupitelství: “Mám za to, že Nejvyšší státní zastupitelství z podnětu nechvalně známého Okresního státního zastupitelství v Přerově využilo účelově svého vlivu k tomu, aby zabránilo mé kandidatuře do senátních voleb.”

Vladimír Hučín se měl ucházet o uvolněné křeslo po odstoupivší senátorce Jitce Seitlové. "Není to příjemné, vysvětlovat vše lidem na mítincích. Definitivně jsem se ale ještě nerozhodl," řekl Hučín.

Na druhou stranu spatřuje v obnoveném procesu i šanci, jak může upozornit na údajné prorůstání komunistů do vysokých sfér státního aparátu. "Je to pro mě vlastně taková nahrávka na smeč."

Výsledku soudu se však Hučín neobává. “Budu zproštěn viny. Ale kam čert nemůže, aspoň zasmradí,” řekl pro TÝDEN.CZ.

Soud s Vladimírem Hučínem se připomenul v poslední době v souvislosti s případem Jiřího Čunka. V obou těchto kauzách se zmiňuje jméno Radima Obsta, který je nyní dozorujícím státním zástupcem ve věci Jiřího Čunka. Hučín má však dle svého vyjádření informace, podle kterých Obst neměl dostat bezpečnostní prověrku.

Foto: Karel Šanda

Další čtení

ilustrační obrázek

AI jako zpovědník: desetina dětí řeší emoce s chatboty

Domácí
17. 3. 2026
ilustrační obrázek

Pstruhobraní na Vsetínsku skončilo – veterináři posoudili lov ryb rukama jako týrání

Domácí
17. 3. 2026
Černé jezero je největší ledovcové jezero na Šumavě

Ministerstvo chce škrty v národních parcích. Ochrana přírody jde stranou

Domácí
Aktualizováno: 17. 3. 2026 10:46

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ