Právníci se nestačí divit. Jako nesmysl jim přijde nápad politiků novelizovat trestní zákoník kvůli kauze vražedného metanolu. Změny ještě nedávno plánovala například ministerstva vnitra a financí. Na ministerstvu spravedlnosti zase existuje expertní skupina, která má vyhodnotit, zda a jaké úpravy v trestním zákoníku by byly vhodné. "Nelze vymýšlet stále nové skutkové podstaty. To nesvědčí o vysoké právní kultuře," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ Antonín Fürst, odborník na trestní právo České advokátní komory (ČAK).
Řešení by pro politiky měla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která se domnívá, že má být opět trestná příprava zločinu daňový únik. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekla právě v souvislosti s vyjádřením některých politiků v kauze metanolu, kteří se nechali slyšet, že by trestní zákoník měl být obohacen o nový delikt.
"Je otázka, zda nevrátit do trestního zákoníků přípravu trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. To je jediné, co bych v této souvislosti viděla jako možné," uvedla Bradáčová a dodala: "Byla jsem pro to od začátku, kdy toto stádium trestného činu bylo vypuštěno; tedy dekriminalizováno trestním zákoníkem. Už tehdy jsme to kritizovala. Myslím si, že řadu věcí nemůže policie začít rozkrývat právě proto, že není toto stádium skutku trestné. Ale samozřejmě by mělo jít o případy nejzávažnější, tedy daňový únik, který je nejméně pět milionů korun."
Expert ČAK na trestní právo Antonín Fürst považuje myšlenu Lenky Bradáčové znovu občany stíhat za přípravu za "nesmysl". "Tudy cesta nevede," podotkl s tím, že "každá aféra nemůže mít svoji vlastní skutkovou podstatu". Podle jeho slov je zvlášť v kauze metanol problém úplně někde jinde. "Stát to musí dosáhnout jinými způsoby: v zákoně máme alkohol na úrovni drogy, přitom se všude propaguje. Prodávat alkohol ve večerkách, v kioscích na ulicích... To je nesmysl. Proč by prodej alkoholu nemohla být koncesovaná živnost? Tam se musí stát zaměřit." Dosud musí mít koncesi jen výrobci lihovin, vláda už připravuje novelu, která má povinnost rozšířit i na prodejce.
S odborníkem z ČAK souhlasí i prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. "Nemyslím si, že je nejvhodnější na nový problém reagovat změnou zákona," uvedl, ale jedním dechem dodal: "Zákonodárství je plně v rukou politiků. My soudci jsme tady od toho, abychom zákony uváděli do života, nikoli je vytvářeli." Jak dodal, netroufl by si říct, zda by se měli zákonodárci zamyslet nad tím, zda se připojit k myšlence Lenky Bradáčové o trestech za přípravu nemalého daňového úniku.
Pro, novelizovat kvůli kořalkové aféře po dlouhých tahanicích přijatý nový trestní zákoník, není ani současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). "Pokud jde o změny trestního zákoníku upravující problematiku nelegální výroby alkoholu a s tím spojených deliktů, ministerstvo spravedlnosti se domnívá, že je tato trestná činnost postižitelná již v rámci platné legislativy," uvedl na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel Blažkova tiskového odboru Jiří Hovorka. Podle jeho slov s tímto názorem míří i do "pracovní skupiny, jež se má změnami zabývat". Jaké ovšem budou konečné výsledky těchto jednání, podle něj "v současnosti nelze předjímat".