Advokáti obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nepostupovali podle ústecké žalobkyně Lenky Bradáčové podle trestního řádu, když podali námitku proti tomu, že jeho případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Sdělení, které obhájci žalobcům zaslali, ale přesto podle ní státní zastupitelství prostuduje a vyhodnotí.
Rathův právní zástupce Adam Černý v pondělí uvedl, že spolu se svým kolegou Romanem Jelínkem podali námitku místní nepříslušnosti. Advokáti již minulý týden uvedli, že státní zástupci měli ve chvíli, když zahajovali trestní řízení, předat kauzu do Středočeského kraje. V té chvíli již prý věděli, že údajná trestná činnost se týká zakázek a společností z tohoto regionu. Nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle nich znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné.
"Trestní řád námitku místní nepříslušnosti nezná," uvedla Bradáčová. Státní zastupitelství tak podle ní neobdrželo žádnou odůvodněnou námitku proti postupu žalobců v případu. Její slova potvrdila i Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze, které nad kauzou vykonává dohled. Podle ní předávají státní zástupci sami případ jiným žalobcům ve chvíli, kdy zjistí, že nejsou místně či věcně příslušní.
Baradáčová, která má případ na starosti, již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež prvotně mělo vztah k Ústeckému kraji. Až další vyšetřování pak vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.
Obhájci již v Rathově kauze podali stížnost proti zahájení stíhání a proti vazbě, zatím však bez odůvodnění. Uvedli také, že odposlouchávání poslance mohlo být nezákonné.
Právníci také minulý týden zažádali o to, aby se mohl jejich klient účastnit jednání sněmovny, která bude rozhodovat o přípustnosti jeho stíhání. Státní zástupkyně už dříve uvedla, že s tím nemá problém, a podle serveru iDnes.cz v pondělí vydala povolení k tomu, aby tam mohl být, eskortován. Povolení se podle ní vztahuje na dobu, po kterou budou poslanci projednávat Rathovu imunitu. Již dříve uvedla, že mají žalobci zájem na tom, aby vydávací proces proběhl zcela legitimně, v souladu s ústavou. Možnost, že by Rath mohl ovlivnit svědky, považuje Bradáčová za druhořadé.
V České televizi Bradáčová řekla, že by dala přednost tomu, kdyby Rath promluvil k poslancům na uzavřeném jednání. "Pro nás by bylo samozřejmě nejlepší, aby sněmovna zasedala v neveřejném jednání. Ovšem to je plně v kompetenci Poslanecké sněmovny. Do naší pravomoci to nepatří, a já tedy budu respektovat to, jak se sněmovna rozhodne," uvedla. Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc pak v ČT uvedl, že sociální demokraté budou pro veřejné jednání. Podobně se už vyslovili i zástupci některých dalších parlamentních frakcí.
DAVIDA RATHA policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Spolu s poslancem obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji. |