Policisté nutí obžalované ke křivé výpovědi, tvrdí zavřený podnikatel

Domácí
17. 2. 2017 17:00
Shahram Abdullah Zadeh.
Shahram Abdullah Zadeh.

Česko-íránský byznysmen Shahram Zadeh obžalovaný z daňových úniků si z vazby stěžoval poslancům na postup policie i státních zástupců. Parlamentní vyšetřovací komise doporučila ministru vnitra Milanu Chovancovi i Nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, aby postup policie i žalobců prověřili.

Shahram Zadeh figuruje v kauze 2,5miliardových daňových úniků, je už podruhé ve vazbě, ale stále tvrdí, že je nevinný. Podle něj jsou policisté, žalobci a státní zástupci domluvení dopředu a potřebné důkazy si obstarají tím, že donutí některé obviněné k účelovým výpovědím výměnou za vstřícný postup. Část obviněných od počátku totiž vypovídá, že Zadeha nezná a nikdy je neřídil, ale policisté František Kutálek a Luděk Dvořáček je nutili vypovídat proti němu.

Zadeh se kvůli nefér postupu obrátil na parlamentní vyšetřovací komisi k reorganizaci policie, protože podle jeho názoru jde o spiknutí a mafiánské metody. Vrchní státní zastupitelství totiž stížnost na policisty sebralo GIBS a nechalo ji prověřit ty policisty, na které si Zadeh stěžuje. "Skutečnost, že VSZ Olomouc odňalo případ Generální inspekci bezpečnostních sborů, ačkoliv u ní měla být prověřována činnost policistů, a přidělilo ji útvaru, oddělení a původně dokonce samotným dotčeným policistům, kteří měli být prověřováni, je dalším důkazem nerespektování základních pravidel spravedlivého procesu a smyslu zřízení inspekce jako na policii nezávislém orgánu pro objasňování trestné činnosti policie," tvrdí advokátka ve stížnosti, kterou má TÝDEN k dispozici.

"Samotná skutečnost, že někdo podá trestní oznámení, nezakládá, že by se oznamovaná osoba automaticky stala podezřelou," vysvětluje státní zástupce Michal Galát z Vrchního státního zastupitelství Olomouc. Upozorňuje na to, že jde o taktiku obhajoby a nelze stáhnout z případu každého policistu či žalobce, je-li na ně podáno trestní oznámení nebo stížnost. "Pouze orgány činné v trestním řízení zahajují trestní řízení a rozhodují o tom, kdo je podezřelým, obviněným, poškozeným," zdůraznil a varoval před přebíráním tvrzení obhajoby jako faktů.  "Příslušníci této součásti policie disponují všemi potřebnými informacemi," napsal v odůvodnění Galát. V této logice se nabízí, že by měl pověřit vyšetřováním celé kauzy Zadeha, protože ten o ní přece ví nejvíc.

"Tolerování takové praxe ohrožuje důvěru veřejnosti v nestrannost policie a státního zastupitelství jako instituce," napsala ve stížnosti komisi Zadehova advokátka Alena Kojzarová. Upozornila v ní na porušování ústavních práv, podezření z manipulace s trestním řízením žalobci brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, procesní zainteresovanost a podjatost policistů a žalobců v trestním řízení, která může být až trestným činem.

Poslanci stížnost posoudili a vyzvali ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby postup policie a olomouckých vrchních státních zástupců prověřili. Komise, které skončil mandát koncem ledna, ve své závěrečné zprávě kritizovala, že státní zástupci z Vrchního státního zastupitelství Olomouc běžně určují, který policista se bude věnovat konkrétní agendě, s kým může spolupracovat a koho smí informovat. "Platná právní úprava je státními zástupci obcházena a zneužívána k účelu, který ve skutečnosti komplikuje policejní vyšetřování," kritizují poslanci.

Autor: David JarešFoto: ČTK/Šálek Václav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ