Korupční kauza
Poslanci zpovídali Ratha dvě hodiny, policie doplnila spis
22.05.2012 07:16 Aktualizováno 22.05. 13:17
Členové sněmovního mandátového a imunitního výboru v úterý po obědě ukončili po více než dvou hodinách slyšení s poslancem Davidem Rathem (dříve ČSSD), kterého policie obvinila pro podezření z korupce. Ze sněmovní budovy vyjeli dopoledne za ním do zařízení ministerstva vnitra Spiritka v Praze-Břevnově. Rath tam byl dopraven z vazební věznice v Litoměřicích. Zhruba půl hodiny po poledni ho eskorta ze Spiritky zase odvezla zpět do věznice.
Rath se nejprve k případu vyjádřil, pak následovaly otázky poslanců. "Nedokážu během krátké doby zrekapitulovat jeho hodinu a půl trvající expozé," řekl Rathův obhájce Roman Jelínek.
Členové výboru se sešli ráno ve sněmovně a zahájili debatu o Rathově případu. Zhlédli i videozáznam z jeho zadržení. Potom, co Ratha vyslechli, se vrací do sněmovny, kde bude schůze pokračovat.
Policie podle serveru Aktuálně.cz těsně před dnešním jednáním výboru doplnila spis, na jehož základě žádá o potvrzení Rathova stíhání, o další trestné činy a odposlech rozhovoru o předání peněz. Obvinění policie podle serveru rozšířila o zmanipulování dotací pro kladenskou a příbramskou nemocnici a město Hostivice.
Co je Spiritka |
Bývalá klášterní usedlost, poprvé zmiňována na konci 16. století jako Gayerka. Nyní reprezentační zařízení ministerstva vnitra, které slouží především pro služební akce ministerstva vnitra, policie a hasičů, a to především porady, školení, semináře, tiskové konference či společenské akce. Objekt slouží i k ubytování zahraničních delegací a specialistů přizvaných k plnění úkolů i pro ubytování zaměstnanců ministerstva vnitra při služebních cestách. |
Zařízení Spiritka spravuje organizace s názvem Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra. Na svých webových stránkách uvádí, že jde o klášterní usedlost kdysi obklopenou rozsáhlými vinicemi. Toto zařízení nabízí kromě ubytování také několik salonků k jednání i bar nebo venkovní zahradu s altánem a grilem.
Policie prověří majetek zatčených
Vyšetřovací tým detektivů se podle informací Hospodářských novin chystá důkladně prověřit majetek celé hlavní trojice zatčených aktérů kauzy: nejen šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, ale i bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha a jeho poradce, exposlance Petra Kotta.
Detektivové při takzvaném finančním šetření, kdy si vytahují údaje z finančních úřadů i katastrů nemovitostí, nyní narazí na koupi rodinné vily v Rudné u Prahy, kde její majitelku Pancovou zatkli, když předávala Rathovi sedm milionů v krabici. Pancová tam žila se svým přítelem Kottem.
Pancová v roce 2010 koupila vilu za pět milionů, hypotéku si však nevzala. Přitom jako ředitelka nemocnice v Kladně - kam jí pomohl právě David Rath - brala maximálně 70 tisíc měsíčně. K tomu brala ještě 30 tisíc za vedení organizace, která krajské špitály zastřešovala. Kromě vily patří Pancové ještě další dům v Hostivici, který postavila v roce 1997. A před třemi lety zdědila další v Praze.
Ani Kottovy příjmy nejsou zřejmé. Když HN před rokem pátraly po odměnách pro externí poradce hejtmanů, Rathův úřad je odmítl zveřejnit.
Policie viní DAVIDA RATHA z přijetí sedmimilionového úplatku. Ačkoli politik vinu popírá a za případem vidí politiku, očekává se, že se výbor postaví za pokračování Rathova stíhání. Definitivní rozhodnutí učiní s doporučením výboru sněmovna na nejbližší schůzi, tedy s největší pravděpodobností 5. června. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.