Stíhaný podnikatel Sisák byl propuštěn z vazby, složil kauci

Domácí
26. 4. 2016 13:23
Podnikatel Petr Sisák v doprovodu policistů.
Podnikatel Petr Sisák v doprovodu policistů.

Podnikatel Petr Sisák byl v pondělí odpoledne propuštěn z vazby. Potvrdil to jeho advokát Petr Vališ. Podle žalobce Adama Borguly z pražského vrchního státního zastupitelství byl propuštěn po složení kauce. Sisák je stíhán v kauze manipulace s insolvenčními řízeními kolem společnosti Via Chem Group. Ve vazbě zatím zůstává poslední z obviněných, advokát Ivo Hala.

Média už minulý týden informovala o tom, že Borgula souhlasí s propuštěním Sisáka a Haly z vazby na kauci 15 milionů korun. Žalobce se k výši kauce nevyjádřil.

"Nebudu potvrzovat ani vyvracet žádná jména. Jediné, co mohu potvrdit, je, že jsem včerejšího (v pondělí) dne rozhodl o propuštění z vazby jedné stíhané osoby v kauze manipulací v rámci insolvenčních řízení. Současně jsem rozhodl, že ačkoliv jsou dány důvody vazby jak útěkové, tak předstižné, lze splnit tento účel některými dalšími právními instituty," řekl Borgula a doplnil, že rozhodl o přijetí kauce, o uložení zákazu vycestování, o dohledu probačního úředníka a o předběžném opatření spočívajícím v zákazu styku s určitými lidmi.

"Ano, klient byl včera (v pondělí) v odpoledních hodinách propuštěn a vyzvedl jsem jej z vazební věznice v Hradci Králové," sdělil Vališ.

V kauze společnosti Via Chem Group a manipulace s insolvenčními řízeními vznesla policie obvinění z řady trestných činů - ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu. Kauza souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla podle obvinění potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem miliardáře Sisáka. Případ se v menší míře týká i dalších firem či podvodů.

Případ původně šetřila protikorupční policie. Počátkem dubna však dozorující státní zástupce Borgula nechal vyšetřování převést na královéhradecké krajské policejní ředitelství. Podle Borgulova vyjádření policisté z protikorupční jednotky udělali při vyšetřování případu chyby a neplnili jeho pokyny.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal

Další čtení

V Hradci Králové začínají výluky kvůli přestavbě hlavního nádraží

Domácí
27. 11. 2025

Začíná veletrh škol Schola Pragensis, pomůže žákům s výběrem střední školy

Domácí
27. 11. 2025

V plzeňské zoo po devíti letech odchovali mládě nosorožce indického

Domácí
26. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV