Svaz měst a obcí se obrátí na Českou biskupskou konferenci, aby stejnou výzvu, která se týkala žalob na kraje, zveřejnila také ve vztahu k obecnímu majetku. Novinářům to po jednání s kardinálem Dominikem Dukou řekl předseda Svazu měst a obcí František Lukl.
Minimálně bude chtít svaz takové prohlášení ve vztahu k majetku, který na obce přešel před rokem 2006. "Obrátíme se na plénum České biskupské konference, které by se mělo konat v říjnu," uvedl Lukl.
Česká biskupská konference podle svazu uvedla, že situace mezi majetkem obcí a krajů je odlišná a řešení by mohla napomoci smlouva mezi Českou republikou a Svatým stolcem. "Prodiskutovali jsme tuto záležitost a shodli jsme se na tom, že přechod majetku do vlastnictví krajů samozřejmě šel trochu jinými procesními postupy než do majetku obcí, a tudíž že nelze zcela jednoduše konstatovat stejné závěry, které jsou u krajů, jako u obcí," řekl Lukl.
Důležité podle něj pro další jednání budou také rozsudky Nejvyššího soudu, které se týkají těchto případů. "Neboť my stále konstatujeme, že neděláme rozdílu mezi majetkem obecním a krajským a budeme velmi rádi, pokud takováto autorita nezpochybnitelným způsobem bude konstatovat, jak to bylo s majetkem obcí právě při schvalování zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, a jak si tuto dohodu vykládá," řekl Lukl.
O stažení žalob na kraje, v nichž se církevní subjekty domáhaly určení vlastnictví majetku, rozhodli v červenci biskupové na svém setkání na Velehradě. Ke stažení žalob vyzvali biskupové i řády a kongregace působící v zemi, vyslyšel ji třeba Německý řád. Zároveň ale tehdy biskupové konstatovali, že přechod majetků na kraje podle zákona o majetku krajů obecně se děl za jiných okolností, než tomu bylo v případě přechodu historického církevního majetku na obce.
Dostávají odškodnění
Zákon z roku 2012 přiznává církvím za majetek v držení samospráv finanční náhradu. Podle nedávného rozhodnutí Nejvyššího soudu nemá být zpochybňován převod majetku od státu krajům a obcím. Právě za tyto nemovitosti, které stát nemůže vydat, církve dostávají odškodnění.
Stejný postup jako biskupové navrhli v případě žalob na kraje ale požaduje Svaz měst a obcí také ve vztahu k obcím a podporuje ho třeba i Sdružení místních samospráv. Z několika set žalob na obce, v nichž se církve domáhají určení vlastnictví majetku, který jí před rokem 1948 náležel, se osm desítek týká členů sdružení samospráv. Mnohdy se týkají převodu majetků před rokem 1990 nebo například školního hřiště nebo pozemku pod školou, které jsou tak podle sdružení blokovány.
"Potvrzujeme seberegulační závazek z prosince 2015 a oceňujeme situaci například v plzeňské diecézi, kde se mnoho sporných věcí na základě jednání vyřešilo ke spokojenosti církví i samospráv," uvedl předseda České biskupské konference Duka.
"Zatímco nabytí majetku kraji je upraveno jednoduše, u obcí to tak není. Nelze proto postupovat stejně," říká generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. "Jde nám o smírčí řešení, které je v souvislosti s historickým děním složitější. Rozhodně však nechceme zasahovat do situace před rokem 1948," říká shodně s Luklem.