Trojice děl zabavených v kauze Diag Human se vrací do Čech

Domácí
22. 11. 2011 20:53
Jiný obraz od Emila Filly.
Jiný obraz od Emila Filly.

Trojice výtvarných děl zabavených v květnu ve Vídni kvůli kauze Diag Human má být v úterý večer vrácena do České republiky. K vydání děl se rozhodla ředitelka vídeňského muzea Belvedere na základě rozhodnutí vídeňského zemského soudu z minulého týdne, jenž označil dříve nařízenou exekuci za nicotnou.

Obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a bronzová plastika Otty Gutfreunda byly zapůjčeny na výstavu do Vídně a koncem května zabaveny. Vídeňský soud však minulý týden v druhé instanci rozhodl, že exekuce všech děl je neplatná, protože rakouská justice není příslušná ji nařídit.

Ředitelka vídeňského muzea Agnes Hussleinová-Arcová se nyní rozhodla díla vrátit i přesto, že firma Diag Human se ještě proti poslednímu verdiktu může odvolat. Právník společnosti Jan Kalvoda minulý týden potvrdil, že společnost Diag Human se hodlá v nejbližší době obrátit s dovoláním na rakouský nejvyšší soud.

"Protože exekuce byla neplatná, vrátili jsme díla obratem zapůjčovatelům. Je tragické, že se tu odehrál pokus zneužít umění ve sporu o peníze. Z hlediska uměleckých děl je nejlepší, když se nejen opět vrátí do sbírek, z nichž pocházejí, ale když se také opět budou moct zpřístupnit širší veřejnosti," prohlásila dnes ředitelka Belvedere.

Obraz Emila Filly Dvě ženy (1913) patří do sbírek Moravské galerie v Brně, obraz Vincence Beneše Tanečnice (1912) a bronzová plastika Otto Gutfreunda Objetí (1914) patří Národní galerii v Praze. Zabavená díla měla uspokojit pohledávku ve výši 24 milionů korun.
Diag Human nechal díla zabavit prostřednictvím vídeňského okresního soudu v rámci vleklé, téměř dvacetileté, právní bitvy mezi firmou a českým státem kvůli údajně zmařeným lukrativním obchodům s krevní plazmou.

Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří. Ministerstvo zdravotnictví a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ale tvrdí opak s tím, že arbitráž stále pokračuje.

Firma počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Firma podnikla i v jiných zemích pokusy soudně zabavit český majetek, načež Česká republika nechala stáhnout umělecká díla zapůjčená do zahraničí.
zdp mik

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ