Při testu poctivosti policistů neuspěl každý desátý. S takovým výsledkem přišla Generální inspekce bezpečnostních sborů, jež nasadila agenty provokatéry a "zkoušela" odolnost vůči korupci. Policisté a celníci si například říkali o úplatek při silniční kontrole. Rozšíření testů na úředníky však vláda zatím odkládá. Vyplývá to z analýzy, jejíž výsledky citovala Mf Dnes.
Analýzu testů si nechala předložit vláda, která uvažuje, že by testy rozšířila na strážníky a všechny státní úředníky. Takové "revoluční" rozhodnutí však padne až v roce 2016. "Zkouška působí dobře jako prevence. Rozšíření na městské policisty bych se nebránil. U úředníků bych byl opatrnější. Nejdříve je potřeba dořešit, jestli by je měla také zajišťovat GIBS, či by se měl zákon měnit," řekl pro Mf Dnes ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
Podle exministra vnitra Františka Bublana je nutné, aby případné zkoušky státních úředníků předem povolil žalobce či soudce. "Čekal jsem, že se skrz zkoušky spolehlivosti vyřeší nějaký velký případ. Zatím k tomu nedošlo," sdělil.
Soudy zatím zkoušku policistů neberou pokaždé jako důkaz. Narážejí třeba i testy s "nalezenou" peněženkou, kterou agent vrací na služebnu a čeká, zda ji policista ukradne - soud to považuje za nedovolenou provokaci a navádění ke zločinu, což zákon zapovídá. Agent naopak smí dostat policistu do situace, kdy si o úplatek řekne sám; to se děje zejména při silničních kontrolách.
Během pěti let inspekce provedla 183 testů a zjistila při nich 22 případů protiprávního jednání. Ve státě New York, který má stejně policistů jako Česko, selhala pětina příslušníků.