Prezident Václav Klaus podepsal dohodu o přistoupení Česka k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Informoval o tom Martin Erva z tiskového odboru Hradu.
Českou republiku za to, že stále neratifikovala zavedení ICC, v lednu kritizovalo parlamentní shromáždění Rady Evropy.
ČTĚTE TAKÉ: Přidá se Česko k Mezinárodnímu trestnímu soudu?
Narozeninová party tribunálu ICC. Důvod k oslavě?
Český parlament uznal mezinárodní tribunál po několikaletém váhání loni v říjnu, kdy ho schválila Poslanecká sněmovna. Senát tak učinil o tři měsíce dříve. Se schvalováním smlouvy parlament otálel kvůli pochybnostem, zda je dokument v souladu s českým ústavním pořádkem. Za to se zaručil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Česko bylo posledním státem Evropské unie, který dohodu neměl schválenou, byť ji jeho zástupci podepsali už v dubnu 1999. Soud zatím neuznaly Rusko, Čína nebo USA, což jsou tři z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN.
Klaus: Čekal jsem jen na vysvětlení
Klause k ratifikaci ICC vyzvala v únoru Strana zelených. Uvedla, že prezident svým otálením poškozuje prestiž země v době českého předsednictví v EU. Klaus se tehdy ohradil. Smlouvu prý nepodepsal kvůli vážným právním nesrovnalostem. Požádal bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga o vysvětlení k dohodě.
Úkolem Mezinárodního trestního soudu je stíhat nejzávažnější zločiny proti lidskosti, válečné zločiny a genocidy. Je první nezávislou a stálou justiční institucí, která může soudit fyzické osoby obviněné z těchto kriminálních činů. Vznikl v roce 1998 v Římě pro případy, kdy daná země tyto zločince nechce nebo není s to stíhat. Fungovat začal počátkem roku 2003.
Foto: Robert Zlatohlávek, Tomáš Nosil