Prezident Václav Klaus odletí v neděli na týdenní pracovní návštěvu Spojených států, jejímž vrcholem bude jednání ve Washingtonu příští pátek. Klaus se zde setká s viceprezidentem Dickem Cheneym a ministrem obrany Robertem Gatesem. Očekává se, že s nimi bude hovořit o záměru USA vybudovat v České republice protiraketovou základnu a také o americké vízové politice vůči ČR.
Návštěvu USA zahájí Klaus v texaském Houstonu, kde se setká s bývalým americkým prezidentem Georgem Bushem starším a také českými krajany. Český prezident se také podívá do New Orleans, největšího města státu Louisiana, které se dosud vzpamatovává z ničivého hurikánu Katrina ze srpna 2005. Klaus navštíví také města Birmingham a Montgomery ve státě Alabama.
Cesta do Ameriky je první, kterou Klaus absolvuje v novém armádním letadle Airbus A-319 CJ. Nový letoun nahradil ruský stroj Tu-154, jehož závada zkomplikovala nedávnou návštěvu prezidenta v Japonsku.
Za oceán Klause doprovodí náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, náměstek ministra obrany Martin Barták a místopředsedové horní i dolní parlamentní komory Jiří Liška (ODS) a Jan Kasal (KDU-ČSL). Českou diplomacii bude reprezentovat náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.
Američané požádali v lednu o výstavbu radaru ve vojenském prostoru Brdy. Druhou část protiraketové základny chtějí umístit v Polsku. Záměr však narazil na odpor Ruska. Klaus má proto v plánu mluvit na toto téma s ruským prezidentem Vladimirem Putinem při své cestě do Ruska koncem dubna.
Případné umístění radaru na českém území rozděluje politickou scénu. Vládní ODS výstavbu podporuje, opoziční ČSSD by dala souhlas jen v případě dohody s NATO. Podle Strany zelených by se o záměru mělo jednat vedle NATO i s Evropskou unií. Proti plánu je KSČM, která žádá vypsat referendum.
S vybudováním americké základny v ČR nesouhlasí podle Centra pro výzkum veřejného mínění více než tři pětiny lidí, přesně 61 procent. Opačný názor má čtvrtina dotázaných.
Klaus nedávno uvedl, že o případné výstavbě radaru se musí vést vážná debata. Je prý nutné posoudit všechna pro a proti. Hurá styl, který převládá, nesdílím, poznamenal Klaus.
Dalším z aktuálních témat v česko-amerických vztazích je vízová politika USA. Zatímco Američané pro cesty do ČR víza nepotřebují, Češi o ně musí kvůli cestě za oceán poměrně složitě žádat.
Senát amerického Kongresu začal tento týden projednávat změnu vízového režimu, která by mohla přinést právě zrušení víz pro občany České republiky, Slovenska a dalších zemí. Návrh je součástí obsáhlé předlohy zákona, kterým by se měly uvést do praxe doporučení kongresové komise vyšetřující okolnosti teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001.
Podle tajemníka ministra vnitřní bezpečnosti USA pro zahraniční záležitosti Paula Rosenzweiga, který v lednu navštívil Prahu, by víza do Spojených států mohla být pro Čechy zrušena před koncem volebního období prezidenta George Bushe v lednu 2009.
Loni v listopadu Bush ujistil Klause, že zrušení vízové povinnosti pro ČR a další nové členské země EU se podaří prosadit. Klaus se setkal s Bushem na okraj summitu NATO v lotyšské Rize.
Během svého pobytu ve Washingtonu se Klaus s Bushem nesejde, americký prezident totiž 8. března zahájí návštěvu Latinské Ameriky. Klaus byl od svého zvolení na Hrad před čtyřmi lety v USA mnohokrát, oficiální státní návštěvu Spojených států ale dosud neabsolvoval. Před dvěma lety však Bush Klause přijal v Bílém domě.
Foto: Karel Šanda