Klaus: Společný boj zemí v rámci EU je důležitý

Domácí
11. 7. 2007 18:20
bez popisku 15036
bez popisku 15036

Spolupráce členských zemí Evropské unie na regionální úrovni a společný boj v EU jsou podle českého prezidenta Václava Klause velmi důležité. Klaus, který je nyní na státní návštěvě Polska, při středečním rozhovoru s maršálkem Senátu Bogdanem Boruszewiczem uvedl, že výsledek červnového summitu unie ho nenaplňuje optimismem.

Podle Klause členské země předávají Evropské unii mnoho kompetencí a nikdo přitom neprotestuje. "Čím více má EU kompetencí, tím důležitější je způsob hlasování," řekl. Polsko prosazovalo svůj návrh na způsob hlasování v EU, opatrně ho podpořila pouze Česká republika.

Summit po zdlouhavých jednáních nepřistoupil na polský požadavek, aby ministři v Radě EU hlasovali podle jiného systému, než jaký navrhovala odmítnutá euroústava. Summit nicméně přistoupil na podstatný odklad nových pravidel až do roku 2017.

Polský maršálek zdůraznil, že důležitou roli hraje regionální spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4), kterou tvoří Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko. Prezident řekl, že čím více se podaří dosáhnout v rámci V4, tím lépe, připomněl ale, že i ve skupině existují rozpory.

Spokojený je Boruszewicz s tím, jak Polsko a Česko konzultují záležitosti, které se týkají protiraketové základny. Její části chtějí Spojené státy umístit právě v těchto dvou zemích. Klaus uvedl, že to, jak Česká republika přistupuje k americkému návrhu, ukazuje, jakou váhu přikládá transatlantickým vztahům. Podle Boruszewicze je stání na dvou nohách - v USA a EU - důležité právě pro země, které mají takovou geografickou polohu jako Polsko a Česko. Podle maršálka by bylo vhodné se zamyslet nad posílením východoevropské politiky. Klaus uvedl, že má smysl uvažovat nad spolupráci ČR, Polska, Litvy a Estonska.

Maršálek dále uvedl, že Senát se zajímá o polskou diasporu v ČR. S Klausem mluvil o dvou otázkách, které se týkají polské menšiny v Česku, a to o likvidaci polské školy v Třinci a o rekompenzaci za majetek, o který přišly polské organizace. Podle prezidenta škola v Třinci nebude zlikvidována, pokud bude dostatečný nábor žáků. Zdůraznil, že záležitost má čistě ekonomický charakter. Česká ústava podle něj však nezná restituci majetku právním osobám a je možné uvažovat nad jiným řešením záležitosti.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ