Obchodník s názorem
Knihkupec odmítl prodávat Rathovu knihu. "Nestojí za to"
08.10.2012 06:43 Rozhovor
Jít proti proudu se rozhodlo knihkupectví Jaroslava Fryče. Na jeho pultech v Liberci publikace některých známých politiků nenajdete. A to ani možná budoucí bestseler Davida Ratha, jejž stíhaný poslanec sepsal ve vazební věznici, kde je někdejší středočeský hejtman kvůli podezření z korupce. "Vyjadřujeme svůj názor. Nechceme, aby si důvodně podezřelý člověk přivydělával," vysvětlil v rozhovoru on-line deníku TÝDEN.CZ syn majitele knihkupectví Martin Fryč.
Vaše knihkupectví neprodává některé publikace známých politiků. Zákazníci si tak u vás nebudou moci koupit například knihu Přisedněte si..., kterou sepsal bývalý středočeský hejtman David Rath ve vazbě. Proč?
My nejsme žádní medialisté, jsme knihkupci a jedno z kulturních center Liberce. Nechceme dělat reklamu něčemu, co podle nás nestojí za pozornost. Každý má právo psát, co chce, každý má právo prodávat, co chce. Okolo téhle knihy se už dělá mediální bublina. Ostatně podle nás nestojí moc za řeč. Nechceme proto podporovat to, aby si důvodně podezřelý člověk přivydělával.
Nejde však jen o Ratha. Neprodáváte ani knihu Petry Paroubkové či jejího muže Jiřího Paroubka...
Paroubkova kniha byla obrazová publikace, navíc dost podivná. To bylo z podobných důvodů. Navíc tenkrát jsme si mysleli, že o tuhle knihu možná nebude velký zájem. Myslíme si, že českému čtenáři stačilo si knihu prolistovat, nemusel si ji kupovat. Co vím, tak o tuhle knihu nakonec opravdu moc zájem nebyl.
Ke všem politickým knihám ale odpor nemáte. Prodáváte Klausovy nebo Havlovy publikace?
Nejsme žádný řetězec, jsme rodinná firma a občas, když o něčem usoudíme nebo když otec rozhodne, že to nestojí za to, tak to prostě na pulty nedáme. V žádném případě si na tomto nechceme dělat reklamu.
Vrátím se k otázce. Klausovy knihy nebo Havlovy knihy prodáváte?
Můj kolega z univerzity řekl, že by bylo možná lepší neprodávat knihy žádných žijících politiků. Což byl docela dobrý vtip. Ale samozřejmě drtivou většinu politické a politologické literatury prodáváme. Takže i to, co říkáte. Jednu dobu jsme neměli takový ten blábol, Černou knihu kapitalismu. Ale pak už jsme ji také prodávali. Prostě občas, když nám kniha přijde jako demagogická, tak se táta naštve a pak tu knihu neprodáváme. Ale já myslím, že podobně se k tomu staví víc knihkupců.
Vy však neprodáváte ani knihu písničkáře Jarka Nohavici. Proč?
To je tátova osobní věc. Nelíbil se mu Nohavicův postoj k informacím o jeho údajné spolupráci s StB. Ten zákaz platil asi měsíc a půl a pak už jsme tu knihu na pulty zařadili.
Myslíte si, že by se tak jako vy měli chovat i ostatní knihkupci?
Většina knihkupců zastává nějaký názor. Jsme kulturní národ. Knihkupec má být ve svém městě tak trochu osobnost. Nechceme se chválit, prostě jen prodáváme kulturní věci a děláme kulturní pořady. Je potřeba mít názor a jít za ním. Dělat cenzuru a komise, co se smí a nesmí prodávat, to bychom byli zpátky u komunistů nebo nacistů.
Shánějí se zákazníci po politických publikacích, které nemáte?
O ty zákazníky, kterým vadí naše politické názory, jsme přišli. O takové ty zastánce minulého režimu...
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.