Koalice prosadila reformu, napětí uvnitř stran ale trvá
22.08.2007 16:43
Klíčová sněmovní bitva o reformu veřejných financí skončila v úterý pro vládní koalici těsným vítězstvím. Především ODS si z ní ale odnáší viditelné šrámy v podobě několika rozladěných kritiků ve vlastních řadách.
Členové vnitrostranické platformy kolem Vlastimila Tlustého si stěžují na způsob, kterým si od nich vedení strany prý vynucovalo hlas pro reformu, a chtějí změnit atmosféru ve straně. Také lidovec Ludvík Hovorka dal při úterním hlasování najevo, že ho neústupnost lídrů ODS při vyjednávání o reformě zklamala.
KDU-ČSL: Hovorkovo hlasování nezůstane bez odezvy čtěte zde
Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek nakonec po složitém vyjednávání získal pro reformu hlasy všech poslanců ODS včetně několika kritiků vládních plánů v čele s Tlustým. Krátce po rozhodujícím hlasování ale nespokojení poslanci ODS začali "ventilovat" své rozčarování z toho, jakému tlaku museli ve straně kvůli výhradám k reformě čelit.
Například Jan Schwippel řekl, že stejně jako jeho kolega z platformy Jan Klas není s atmosférou ve straně spokojen. Tlustého, Ranince a právě Schwippela již v pondělí rozladil premiérův otevřený dopis nazvaný Rebelům v ODS, který uveřejnila Mladá fronta Dnes. Topolánek v něm na odbojné poslance apeloval, aby reformu podpořili. Forma, jakou k tomu zvolil, ale těmto občanským demokratům vadí.
"Mně se také vůbec nelíbí otevřený dopis. Můžeme se bavit o tom, co mi připomíná. Já bych si třeba vzpomněl na 'zkrachovance a ztroskotance po Chartě (77)'," uvedl Schwippel. V některých ohledech mu tak prý Topolánkův text připomíná praxi dob minulých, kdy se v reakci na působení disidentů volalo po "klidu na práci".
Další z členů Tlustého platformy, Jan Klas, již v úterý televizi Nova řekl, že "kultura v ODS se musí změnit". "Současné vedení ODS je schopno sáhnout k takovým článkům, které napsal Mirek Topolánek, které mi připomínaly velice silně padesátá léta, a dokonce i k výhrůžným esemeskám, které dostávali mí kolegové," uvedl. Schwippel prý Klasovy pocity do značné míry sdílí.
Topolánek: Dohoda byla korektní
Podle Topolánka ale dohoda na reformě uvnitř ODS byla korektní, nikoli vynucovaná. Premiér si nicméně není jistý, zda je co oslavovat, protože i podle něj způsob schvalování a některé problémy v koalici "na nějakou velkou oslavu nejsou". "Každý, kdo mne zná, ví, že určitě jsem nikoho nevydíral, naopak jsem permanentně hledal most pro dohodu," řekl dnes novinářům s tím, že i oni (kritici v řadách ODS) a veřejnost musejí vědět, kdo koho vydíral.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS), který se zúčastnil pátečního a pondělního jednání s rebely, poznamenal, že ani na jednom z nich Klas nebyl. "Těžko tak může vyjadřovat nějakou osobní zkušenost," konstatoval. "Dřív než někdo něco takového řekne a pustí do éteru, měl by si zodpovědět na otázku, kdo konkrétně, koho konkrétně a jak konkrétně měl vydírat," doplnil ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer.
Vypjaté vyjednávání o reformě ukázalo, že Tlustý má v platformě několik skalních stoupenců, jiní si od něj udržovali určitý odstup. Tlustý již po pondělním jednání Výkonné rady ODS uvedl, že hledat pro platformu za každou cenu další náplň nemá cenu. Současně ale řekl, že podle něj se osvědčila, když to prý bude nutné, opět se projeví.
Také Schwippel očekává, že vnitrostranická platforma bude dál fungovat. "A bude dělat to, co dělala dosud. To znamená snažit se přiblížit ty vládní projekty programu ODS a slibům, které jsme dali našim voličům," řekl. Dalším takovým projektem, který si vyžádá pozornost, bude podle něj třeba důchodová reforma. Schwippel ale uvedl, že platforma chce působit v rámci ODS a nehodlá stranu štěpit.
Hovorka "zradil"
Zatímco "rebelové" v řadách ODS přes své výhrady reformu podpořili, hlas lidovce Ludvíka Hovorky nakonec koalice při rozhodování o klíčovém balíku zákonů ztratila. Hovorka sice dal najevo, že například při hlasování o státním rozpočtu koalici podpoří. Na otázku, zda je nadále vládním poslancem, ale odpověděl, že se bude rozhodovat podle obsahu každého návrhu, se kterým kabinet přijde. Při úterním hlasování přitom neskrýval, že ho při vyjednávání zklamal přístup ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) a premiéra Topolánka. Hovorkův postoj k reformě se bude v KDU-ČSL ještě řešit.
Osud koaliční vlády bude ve sněmovně znovu ve hře při rozhodování o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Sněmovna by se jím měla zabývat od poloviny října do začátku prosince. Začátkem příštího roku pak soudržnost koalice znovu otestuje případné parlamentní hlasování o umístění amerického radaru a prezidentská volba.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.