Premiér Mirek Topolánek si může oddechnout, koaliční vláda zůstává alespoň prozatím celá. Zachraňuje ji trojice poslanců ze sněmovního výboru pro životního prostředí. Obratem poslala do parlamentu návrh klíčového zákona, který minule shodily pod stůl hlasy ODS.
Ještě před měsícem předseda koaličních zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík ve sněmovně hrozil odchodem z kabinetu. Pražští poslanci ODS zamítli jeho ministerstvu zákon týkající se studií o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Šéf zelených vzápětí médiím řekl, že pokud premiér situaci nenapraví, zelení opustí koalici.
ČTĚTE TAKÉ: Problém v koalici: Nemusím být ministr, čílí se Bursík
Vládní novela, kterou Bursíkovi lidé připravili, je součástí balíku zákonů, kterou země přejímá jako člen EU. V zákoně jde především o to, že ekologické organizace mohou vstupovat aktivněji do procesu EIA. A není to teď jediný požadavek zelených v koalici. Nejnověji žádají odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.
ČTĚTE TAKÉ: Zelení chtějí kvůli kauze Čunek hlavu Vesecké
Kdo to vlastně vyřešil?
ODS si myslí, že krize se zeleným zákonem je zažehnána, a navíc díky ní. "Koalice se na svém jednání dohodla, že návrh obratem podají naši poslanci. To se stalo," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda poslanců ODS Petr Tluchoř. A že jim pomáhá opoziční politik ČSSD? "To jsem opravdu rád. Nakonec tento zákon je odborná věc," míní.
Opozičníkem, který vlastně podpořil koaliční dohodu, je královéhradecký poslanec ČSSD Robin Böhnisch. Vydal se navíc proti stranickému kurzu, protože ČSSD hlasovala proti přijetí zákona.
Böhnisch ale říká, že se s kolegy domluvili, protože spolu sedí ve vedení výboru. "Je to jen malá norma a životní prostředí není ani levicové, ani pravicové. Česku hrozí sankce od EU. Není čas čekat na to, až si Topolánek udělá pořádek v koalici," řekl.
Zároveň však ujišťuje, že záchranný kruh koalici nehodlá házet opakovaně. "Rozhodně se to nestane pravidlem, abych vypomáhal koalici řešit její spory," dodal.
Rabas: Zůstáváme
Zelené už hněv z odmítnutí novely přešel a ani netuší, že zákon, který měl být klíčový pro jejich další setrvání ve vládě, je už znovu ve sněmovně.
Předseda strany Martin Bursík je až do poloviny příštího týdne v zahraničí, šéf poslaneckého klubu Přemysl Rabas návrh nečetl. "Zelení určitě v nejbližších dnech nebudou vystupovat z koalice. Máme ale zájem, aby zákony, které jsou v koaliční dohodě a v prohlášení vlády, koalice ve sněmovně nechala projít," řekl Rabas.
Jestli normu nakonec poslanci koalice schválí a stvrdí tím další působení zelených v koalici, je dnes ještě o něco pravděpodobnější. A to díky úpravám, které v ní tři poslanci udělali. Zákon oproti ministerskému návrhu upravili v paragrafu, který mluví o platnosti studie. Navrhují ji prodloužit ze současných dvou až na pět let. V praxi to bude znamenat, že investor stavby, který studii platí, nemusí s výstavbou tolik spěchat.
Zákon by tak mohl vyhovovat nejen poslancům ODS. Podporují jej - i přes své vyloučení ze strany - dvě bývalé poslankyně zelených Věra Jakubková a Olga Zubová. "To, že ho naši poslanci neodsouhlasili, bylo spíš nedopatření," říká dnes Tluchoř.
Foto: ČTK, www.psp.cz