Kobra obvinila 25 lidí za daňové úniky v úklidových službách

Domácí
22. 6. 2018 11:05
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Daňová Kobra obvinila 25 lidí a čtyři firmy z krácení daní a z praní špinavých peněz v úklidových službách se škodou 135 milionů korun. Obviněným, kteří podle policie vytvářeli fiktivní obchody za neexistující služby, hrozí pět až deset let vězení. Podle informací České televize je mezi nimi i pražský podnikatel Jan Kočka.

Skupina údajně založila řetězec nejméně 23 obchodních společností, přičemž část z nich nevykonávala žádnou reálnou podnikatelskou činnost. Na účty firem putovaly finanční prostředky od společností zabývajících se úklidovou činností. Z bankovních účtů pachatelé vybírali peníze v hotovosti a přes další prostředníky je předávali hlavním organizátorům trestné činnosti.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Iva Knolová uvedla, že kriminalisté pracovali na případu s krycím názvem Úklid několik měsíců. Počátkem minulého týdne pak provedli 11 domovních prohlídek i prohlídek jiných prostor. "Jako výnos z trestné činnosti bylo zajištěno několik nemovitostí v hodnotě cca 95 milionů Kč a finanční prostředky na účtech i v hotovosti v celkové hodnotě cca 18 milionů Kč," popsala mluvčí.

Podle České televize jsou mezi zajištěnými nemovitostmi domy a pozemky podnikatele Kočky. Machinací se totiž údajně účastnila jeho firma Prostor, která poskytuje úklidové služby v hlavním městě. Kočka byl obviněn už loni v související kauze, která se týká fiktivních obchodů s neexistujícími reklamními službami. V souvislosti s tímto případem pozastavil své členství v ČSSD.

Všichni obvinění jsou stíháni na svobodě. Kauzu dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

Nevšední orloj v centru Brna oslaví 15 let, vypadne z něj jubilejní edice kuliček

Domácí
17. 9. 2025
Andrej Babiš

Prezident bude jednat s Babišem. Neví, jestli by ho mohl jmenovat premiérem

Domácí
Aktualizováno: 17. 9. 2025 22:05

Pro údržbu mokřadů kolem města chce Hrádek nad Nisou pořídit obojživelný bagr

Domácí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ