<span>Kontrarozvědka:</span> čtyři poslanci byli důvěrníci

Domácí
28. 7. 2008 21:04
Archivy dokumentů bývalé komunistické kontrarozvědky.
Archivy dokumentů bývalé komunistické kontrarozvědky.

Archivy dokumentů bývalé komunistické kontrarozvědky.V pomocných registračních protokolech bývalé komunistické vojenské kontrarozvědky, které byly zveřejněny v pátek, jsou jména několika zákonodárců. Jde mimo jiné o Juraje Ranince, Waltra Bartoše a Tomáše Hasila (všichni ODS) a Pavla Ploce (ČSSD). Tvrdí, že vědomě žádnou spolupráci nepodepsali, a zvažují, že se budou bránit soudně.

V protokolech jsou vedeni jako důvěrníci. Skutečnost, že mají poslanci záznam v protokolech vojenské kontrarozvědky a jsou vedeni v kategorii důvěrníků, ale nevypovídá nic o rozsahu spolupráce ani o tom, zda byla vědomá. "To, že je někdo veden jako důvěrník nebo jako kandidát tajné spolupráce, ještě neznamená, že donášel," řekl ČT mluvčí Archivu bezpečnostních složek Jiří Reichl.

ČTĚTE TAKÉ: Mezi agenty vojenské kontrarozvědky jsou i nacisté

Bývalý reprezentant ve skocích na lyžích Pavel Ploc přiznal, že kvůli výjezdům do zahraničí byl on i jeho kolegové z Dukly Liberec pod neustálým dohledem vojenské kontrarozvědky. Jakoukoliv vědomou spolupráci ale popřel. Spolupráci popřel také občanskodemokratický poslanec Tomáš Hasil.

Poslanec ČSSD Ploc figuruje v protokolech kontrarozvědky.Už dříve se zjistilo, že záznam ve složkách vojenské kontrarozvědky mají poslanec Evžen Snítilý a znojemský senátor Milan Špaček (KDU-ČSL). V jeho případě soud rozhodl, že nešlo o vědomou spolupráci.

Archiv bezpečnostních složek v pátek na svém novém webu www.abscr.cz zveřejnil pomocné registrační protokoly bývalé komunistické vojenské kontrarozvědky. Databáze zahrnuje celkem 309 protokolů, které obsahují záznamy zhruba o 140 tisících lidech. V protokolech se nacházejí údaje o osobách, o něž se součásti vojenské kontrarozvědky po celém Československu zajímaly. Nejstarší ze zveřejněných protokolů pochází z roku 1954, nejmladší je z roku 1989. Jednotlivé osoby lze v databázi vyhledávat podle jejich příjmení.

Foto: ČTK, archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Tchaj-wan zahájil manévry simulující útok Číny, ta se je snažila narušit

Domácí
9. 7. 2025

Sourozenci z Přerovska zameškali ve škole 900 hodin, rodičům hrozí vězení

Domácí
9. 7. 2025

Vedení, které způsobilo blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 12:01

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ