Takzvanou pilulku "po" mohou dnes ženy získat pouze na lékařský předpis. To se ovšem má změnit. V blízké době si možná budou moct dojít do lékárny pro nouzovou metodu antikoncepce i bez něj. Odborníci se však přou: nemohou ženy Postinor zneužít, nebo ohrozit své zdraví?
Postinor je přípravek užívaný jako nouzová metoda antikoncepce po nechráněném pohlavním styku, nebo v případě, že při sexu dojde k selhání jiné ochrany, například prezervativu.
Od ledna příštího roku by se mohl vydávat Postinor bez lékařského podpisu. Je tu ovšem háček. "Musíme nejdříve připravit hodnotící zprávu pro správní řízení, které by mělo volný výdej Postinoru umožnit," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš. "Nemůžeme tak slíbit, že ženy seženou prvního ledna 2009 Postinor volně v lékárně," řekl. "S držitelem registrace léku se však snažíme, aby to bylo co nejdříve," dodal.
Ano, nebo ne?
Na tom, jestli má být Postinor volně dostupný, se odborníci neshodnou. "Rozhodnutí o tom, že by měl být volně prodejný, vnímáme velmi pozitivně," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ předseda České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák. "Je to velice bezpečný přípravek a bez receptu se běžně vydává i v jiných evropských zemích," dušoval se. A rizika? "O žádných nevíme, nikde ve světě zatím ženy této možnosti nezneužily," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Antikoncepční pilulka Postinor možná bude bez předpisu
Pro volný výdej Postinoru mluví také přístup, s jakým ho dnes ženy mohou získat na každé pohotovosti. "Sestra na ambulanci se mě zeptala akorát na jméno a příjmení, dala mi prášky, řekla co s nimi a šla jsem," napsala do internetové diskuze jedna z žen, která si pro pilulku „po" přišla.
Gynekologové jsou proti
Postinor |
Nouzové (postkoitální) kontraceptivum pro použití do 72 hodin po nechráněném sexuálním styku anebo po selhání použité metody kontracepce. Bylo zjištěno, že Postinor zabrání 85% očekávaných těhotenství. Účinnost se zjevně snižuje s prodlužujícím se odstupem po styku. Není tak účinný jako pravidelná metoda antikoncepce a je vhodný pouze jako nouzové opatření. |
Zdroj: příbalový leták přípravku |
Na první pohled se zdá být všechno jasné: šéf gynekologů dává volnému prodeji Postinoru zelenou. Existují však odborníci, kteří jsou proti. "Vydávat Postinor tímto způsobem není dobré, určitě nejsem pro. Existují tu zdravotní rizika a měl by ho předepisovat lékař," uvedla gynekoložka Eva Fínková z Plzně.
A není sama, kdo Postinoru nefandí. "Jsme určitě radši, když vydání přípravku pacientka konzultuje s lékařem," navázal na Fínkovou také pražský gynekolog František Černý. "Pacientka by měla vědět všechno, co s užitím Postinoru souvisí, od lékaře," dodal.
A to je právě největší problém Postinoru. Kvůli vysoké dávce hormonů představuje značný zásah do organismu. Může způsobit nejenom předčasnou či opožděnou menstruaci, ale také vyvolat nevolnost a pocit na zvracení, pocit napětí v prsech a bolesti hlavy. "Musela jsem Postinor použít jen jednou a bylo mi po něm dost špatně," svěřila se žena v internetové diskuzi.
Postinor není nejlevnější záležitost. Jeho cena se pohybuje kolem pěti set korun, a když k ní připočítáme ještě devadesátikorunový poplatek za návštěvu pohotovosti, výsledná suma se blíží obnosu, který zodpovědnější ženy běžně vydají za klasickou hormonální antikoncepci, která je ochrání před nechtěným otěhotněním po dobu tří měsíců.
Foto: profimedia.cz, archiv