Člověk, který vyhoví žádosti o úplatek, by se v budoucnu mohl vyhnout trestnímu stíhání. Podmínkou je, aby s policií spolupracoval na odhalení toho, kdo si o úplatek řekl. Novela trestního zákoníku a řádu, které ve středu projedná vláda, si klade za cíl efektivnější boj proti korupci.
Návrh z dílny ministerstva spravedlnosti upouští od trestního postihu "méně významného" pachatele kvůli potrestání pachatele, který zneužije svého postavení a požádá o úplatek. "Pokládá se za významnější, podaří-li se postihovat závažnější korupci, byť se tak stane na základě svědectví osob, které v tomto vztahu vystupovaly na straně podplácejícího a i vůči nim by přicházelo v úvahu vyvodit trestní odpovědnost," uvedl úřad v důvodové zprávě k novele.
Trestnímu stíhání se uplácející vyhne tak, že o trestné činnosti upláceného informuje dobrovolně a bez odkladu policii nebo státního zástupce, přičemž se zaváže k tomu, že o skutku bude pravdivě vypovídat i před soudem. Pokud své závazky splní, rozhodne státní zástupce o tom, že uplácející nebude trestně stíhán.
Pojistkou proti zneužívání tohoto konceptu bude nejvyšší státní zástupce. Ten bude moci zrušit nezákonné usnesení o nestíhání, a to do tří měsíců od právní moci rozhodnutí.
Navrhovaná novinka je podobná konceptu účinné lítosti, kterou v případech úplatkářství připouštěl starý trestní zákon účinný do konce roku 2009. Nový trestní zákoník ustanovení nepřevzal. Argumentem zákonodárců bylo to, že možnost účinné lítosti je v západní Evropě neznámá a že s ní nepočítají ani mezinárodní úmluvy o potírání korupce, které Česko ratifikovalo. Toto rozhodnutí však podle kritiků ve svém důsledku zkomplikovalo odhalování případů úplatkářství.
Korumpujete? Svědčte proti uplácenému, uniknete trestu
Domácí
16. 4. 2013 14:16
Uplácející je považován za "méně významného" pachatele (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: archiv