Kosovští Albánci obchodovali s <span>orgány Čechů</span>

Domácí
29. 12. 2009 07:30
Mezi oběťmi kosovských Albánců byli údajně i Češi.
Mezi oběťmi kosovských Albánců byli údajně i Češi.

Mezi oběťmi kosovských Albánců byli údajně i Češi.Mezi oběťmi kosovskoalbánských povstalců, kteří v Kosovu v minulosti unášeli lidi, odebírali jim orgány a prodávali je na černém trhu, byli i tři lidé z Česka a několik Rusů. Řekl to v rozhovoru pro srbský list Blic srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčević, ale nepodpořil svoje tvrzení konkrétními důkazy.

Kosovská policie ale posléze popřela, že by se oběťmi nelegálního odebírání orgánů v minulosti stali Češi. Řekl to šéf oddělení pro zahraniční vztahy kosovské policie Veton Elshani. České ministerstvo zahraničí čeká na oficiální sdělení kosovských úřadů.

Kosovo informaci popřelo

"Nemáme žádné informace, že by se oběťmi obchodů s orgány stali Češi," řekl Elshani. Podle něj kosovská policie celou záležitost prošetřuje. Doposud však prý nezjistila, že by k únosům lidí a následným nelegálním odběrům v Kosovu vůbec docházelo. Odhalen byl případ jistého Turka, který ze své vůle a za peníze prodal ledvinu do Izraele, dodal Elshani.

"V tuto chvíli bližší informace k českým obětem údajného obchodování s orgány nemáme, zjišťujeme je," řekl Jiří Beneš z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Úřad má o případu zprávy zatím pouze z médií. "Na české velvyslanectví v Prištině se v této souvislosti nikdo neobrátil," řekl zástupce velvyslankyně Jan Plešinger. Úřad proto kontaktoval tamní policii, která informaci o údajných nelegálních odběrech orgánů českým občanům odmítla. Rovněž české velvyslanectví v Albánii neobdrželo žádné oficiální prohlášení s případnými důkazy takových zločinů.

Vladimir Vukčević neuvedl, k jakému časovému období se tyto údajné zločiny vztahují, ale obvykle jsou tyto události spojovány s koncem 90. let.

PSALI JSME: Rada Evropy vyšetřuje unášení Srbů kvůli orgánům
                      Kšeft s orgány. Vykuchali Albánci duševně choré Srby?
                      V Kosovu zatkli původce zpráv o obchodu s orgány Srbů

Prokurátor řekl, že při vyšetřování těchto zločinů srbský soud zjistil jména lidí, kteří věděli o existenci takzvaného žlutého domu (nedaleko albánského města Burrel) nebo v něm dokonce byli v době provádění chirurgických operací. Při nich odborníci najatí tehdejší Kosovskou osvobozeneckou armádou odebírali důležité orgány uneseným lidem. Ty potom podle Vukčeviče "putovaly na Západ i na Východ, do Turecka i Saúdské Arábie".

Strach vypovídat

"S některými z těchto lidí jsme již mluvili, ale většina potenciálních svědků má strach vypovídat, bojí se pomsty," řekl Vukčević. Oběťmi byli podle jeho slov hlavně Srbové a nealbánští obyvatelé Kosova, ale i několik Rusů a tři lidé z Česka.

Při vyšetřování obchodování se srbskými orgány v Kosovu udělalo Srbsko velký pokrok, řekl Vukčević a dodal, že před několika dny o tom informoval speciálního vyslance Rady Evropy Dicka Martyho, který vede vyšetřování.

Obvinění z obchodu s orgány Srbů zajatých albánskými bojovníky během války v Kosovu (1998-99) začala v srpnu vyšetřovat na žádost Srbska Rada Evropy. Podle Srbska během války v Kosovu zmizelo až 500 kosovských Srbů. Srbští vyšetřovatelé tvrdí, že existují důkazy, že nejméně deset lidí se stalo oběťmi mezinárodního obchodu s orgány, ale nevylučují, že jich bylo daleko více.

Orgány prý putovaly na Západ i na Východ.První zprávy přišly loni

Informace o údajném obchodu s orgány unesených Srbů se poprvé dostaly na veřejnost loni v pamětech Carly Del Ponteové, která působila jako hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY). Uvedla, že vyšetřovatelé OSN v roce 2004 prohledali v severní Albánii dům, kde prý nalezli stopy krve, obvazy a injekční stříkačky. Místní vesničané, podpoření albánským státním zástupcem, jim však údajně zabránili v dalším pátrání. Ze spisu Ponteové vyplývá, že těla obětí mohou být pohřbena na hřbitově u žlutého domu.

V květnu 2008 oznámila organizace monitorující dodržování lidských práv Human Rights Watch, že o pašování orgánů má určité informace, a vyzvala k zahájení vyšetřování.
Kosovští Albánci i Albánie obvinění ze strany Srbska odmítají. Jde podle nich o součást srbské propagandy proti Kosovu, které loni v únoru jednostranně vyhlásilo na Bělehradu nezávislost.

Ilustrační foto: kosovo.net, profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Tři pražské městské části žádají zavedení autobusové linky, která pojede tunely

Domácí
23. 4. 2025

Pražské planetárium otevře po dvouleté rekonstrukci 14. června

Domácí
24. 4. 2025

Plzeň hostí česko-bavorské dny s pivem, hudbou a tradičními specialitami

Domácí
23. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ