Krejčíř se nechal zatknout Interpolem

Domácí
13. 6. 2007 11:15
Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř

Radovan KrejčířPodnikatel Radovan Krejčíř, který je v Česku stíhán za řadu majetkových trestných činů a přípravu vraždy, se ve středu dostavil do kanceláře svých právních zástupců v jihoafrickém Johannesburgu. Kancelář bezprostředně sousedí s policejní stanicí. Interpol ho následně zatkl, informovala Česká televize a server nova.cz.

Server uvedl, že zástupci Interpolu nejprve před advokátní kanceláří čekali. Protože Krejčíř nevycházel, vnikli za dramatických okolností dovnitř a podnikatele zatkli.

Prokurátor Deon Barnard ČTK řekl, že Krejčíř byl nyní předveden před soudce, kde by se měly rozhodnout další otázky, i když podle něj půjde zatím jen o formality. Krejčíř přišel podle mluvčí jihoafrické policie Tummi Goldingové se svým advokátem. Podle reportéra televize Nova, který v Johannesburgu dění kolem Krejčíře sleduje, přišel podnikatel na policii v dobré náladě.

Dosud nebylo známo, kde se podnikatel po propuštění z jihoafrické vazby zdržuje. To, že se dobrovolně přihlásí policii a nechá opět uvěznit, oznámil Krejčíř již v úterý. Podle ČT se rozhodl přihlásit policii sám, neboť chce dál usilovat o to, aby mu Jihoafrická republika umožnila žít na svém území. Dobrovolným příchodem dal soudu najevo, že v jeho případě nehrozí nebezpečí útěku, čímž posílil své naděje na pozdější propuštění na kauci. Zatím sice není známo, kdy by se o ní mohlo začít rozhodovat, ale prokuratura dopředu sdělila, že s kaucí souhlasit nebude.

Krejčíř byl v Johannesburgu zadržen na českou výzvu 21. dubna. Česká strana měla dodat podklady k extradiční žádosti ve čtyřicetidenní lhůtě stanovené mezinárodní úmluvou. Jihoafrická prokuratura, která v tomto případě zastupuje zájmy České republiky, určila jako nejzazší termín pro dodání materiálů 19. červen. Soud ale Krejčíře minulé pondělí propustil, protože podle něho se do lhůty započítávají i svátky.

Toto pondělí vrchní soud v Johannesburgu rozhodl, že Krejčíř může být znovu zatčen, jakmile Česká republika dodá potřebné dokumenty pro žádost o jeho vydání. Český velvyslanec v JAR Jaroslav Siro řekl, že spisy předal už v pondělí ráno a prokurátor Barnard potvrdil, že je obdržel a že na jejich základě může požádat soud o souhlas s vydáním Krejčíře do ČR. Krejčířův advokát ovšem řekl, že se Krejčíř bude vydání rozhodně bránit.

Přehled hlavních událostí kolem útěku Radovana Krejčíře:

18. června 2005 - Krejčíř, který byl obviněn z podvodu, zločinného spolčení a z přípravy vraždy, policii utekl při domovní prohlídce v jeho vile v Černošicích u Prahy. Policie jej později obvinila i z další trestné činnosti.

20. června 2005 - Ministr vnitra František Bublan sdělil, že Krejčíř se zřejmě již dostal za hranice ČR. Později vyšlo najevo, že rovněž jeho manželka Kateřina se synem odcestovala do zahraničí, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy, kde si již dříve zařídili státní občanství.

22. června 2005 - Policejní prezident Jiří Kolář v souvislosti s Krejčířovým útěkem rezignoval.

23. června 2005 - Soud vydal na Krejčíře mezinárodní zatykač.

11. října 2005 - Mluvčí seychelského viceprezidenta potvrdil, že Seychely Krejčíře do Česka nevydají.

10. ledna 2006 - České úřady předaly Seychelám žádost o Krejčířovo vydání.
Konec srpna 2006 - Ostravský krajský soud Krejčířovi uložil trest 6,5 roku vězení a pokutu tři miliony korun za podvod z roku 1996. V jiném z jeho případů jej soud v témže roce zprostil obžaloby z podvodu kolem pozemků.

23. února 2007 - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil oznámil, že ČR podepsala s představiteli Seychelských ostrovů návrh smlouvy o vydávání hledaných osob.

21. dubna 2007 - Krejčíře zatkla jihoafrická policie na mezinárodním letišti v Johannesburgu. Podnikatel do JAR přicestoval pod falešnou identitou.

2. května 2007 - Soud prodloužil Krejčířovi vazbu.

6. května 2007 - Krejčíř řekl, že požádal v JAR o politický azyl.

22. května 2007 - Soud v Johannesburgu zamítl návrh na propuštění z vazby.

4. června 2007 - Krejčíř byl rozhodnutím odvolacího soudu v Johannesburgu propuštěn na svobodu.

11. června 2007 - ČR předala JAR žádost o vydání Krejčíře a diplomatickou nótu, ve které žádala o vysvětlení postupu při jeho propuštění z vězení. Vrchní soud v Johannesburgu rozhodl, že Krejčíř může být znovu zatčen. Jednak kvůli žádosti o vydání a jednak proto, že přicestoval s padělaným pasem.

13. června 2007 - Krejčíř se přihlásil jihoafrické policii.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ